Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Sztuczna inteligencja (AI) od HUAWEI wspiera badania gatunków morskich w Irlandii

Article Image
Firma HUAWEI opublikowała wyniki badań nad ochroną gatunków morskich w ramach projektu: Smart Whales Sound. Raport wskazuje, że szlaki żeglugowe w rejonie Morza Celtyckiego w poważnie dużym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia hałasem środowiska morskiego. Hałas oceaniczny może mieć wysoki wpływ na wiele gatunków zwierząt: od fok, po kalmary i walenie.

Projekt Smart Whale Sounds rozpoczął się w marcu 2021 roku, razem z wdrożeniem systemu SAM o nazwie Gannet. Obejmuje on dwutonową boję do gromadzenia danych, która została z łatwością ulokowana 9 km od wybrzeża hrabstwa Cork. Jest to pierwszy taki projekt mający z miejsca śledzić bioakustykę waleni z zastosowaniem wyszukanych modeli AI, czy głębokiego uczenia. Naukowcy oczekują, że system wykrywania gatunków będzie miał istotne implikacje dla ochrony środowiska morskiego, a także zapewni powiadomienia w czasie rzeczywistym - dla statków w obszarach u południowego wybrzeża, na których występują wieloryby. System może też pomóc w budowaniu kluczowej infrastruktury morskiej, takiej jak morskie obiekty energii odnawialnej, w celu zapewnienia minimalizacji wpływu ich budowy na życie morskie.

Logo firmy HUAWEI

Jak wyjaśnia szef PR w firmie HUAWEI, Luke McDonnell:

"Dzięki wykorzystaniu technologii chmurowej, dane były przekazywane naukowcom w czasie rzeczywistym - bez konieczności wydobywania sprzętu z morza (...). W cyfrowym świecie nikt nie powinien pozostać w tyle, dlatego też naszą misją jest szeroka integracja technologiczna. Wierzymy, że oprócz ochrony środowiska technologie cyfrowe odgrywają dość kluczową rolę także w wielu innych obszarach. Technologie, takie jak: sztuczna inteligencja, chmura i 5G, są szybko integrowane i szeroko stosowane w różnych branżach."

Więcej informacji pod adresem: huawei.com

Pan Luke McDonnell - szef PR w firmie HUAWEI
Wideo
Firma: HUAWEI
Tematyka materiału: bioakustyka, gatunki morskie, HUAWEI, Luke McDonnell, Morze Celtyckie, Smart Whales Sound
AUTOR
Źródło
huawei.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"