Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Przełom w rozwoju sztucznej inteligencji dzięki tranzystorom multimodalnym

Article Image
Dzięki zastosowaniu tranzystorów multimodalnych (ang. MMT - Multimodal Transistors) badacze z brytyjskiego University of Surrey pomyślnie naśladowali określone funkcje ludzkiego mózgu z użyciem sztucznych sieci neuronowych. Osiągnięcie to jest ważne z punktu widzenia rozwoju sztucznej inteligencji i poprawy wydajności obliczeń jakie trzeba w jej ramach realizować.

W oparciu o matematyczne modele i dane w postaci liczb ręcznie pisanych naukowcy udowodnili sensowność użycia tranzystorów MMT w systemach sztucznej inteligencji. Otrzymane wyniki badań wykazują wprost potencjał tych tranzystorów jako funkcji aktywacji ReLU (ang. Rectified Linear Unit) w konkretnych komponentach sztucznych sieci neuronowych. Większa częstotliwość przełączania, w stosunku do klasycznych tranzystorów, tylko wspomnianemu celowi sprzyja - opracowane w 2020 roku elementy są doskonałe dla obwodów decyzyjnych oraz klasyfikacyjnych w zaawansowanych rozwiązaniach sztucznej inteligencji. Jak powiedział pracujący w University of Surrey naukowiec Isin Pesch:

"Istnieje duża potrzeba ulepszeń technologicznych wspierających rozwój (…) elektroniki (…), której sens stosowania w rozwiązaniach sztucznej inteligencji został (przez nas - przyp. red) wykazany. (…). Jednocześnie (…) tranzystor MMT - szczególny rodzaj tranzystora cienkowarstwowego, cechuje się wysoką niezawodnością i jednorodnością wymaganą w tych rozwiązaniach”.

Z kolei starszy wykładowca w Instytucie Zaawansowanych Technologii University of Surrey, dr Radu Sporea, dodał:

"Wielu moich współpracowników zajmujących się sztuczną inteligencją zorientowaną na ludzi myśli jak zmaksymalizować korzyści płynące z tej inteligencji oraz jak stosować wynikające z tego nowe koncepcje w sposób całkowicie etyczny. Przeprowadzone przez nas badania (…) stanowią krok w kierunku opracowania oraz rozwoju tanich, wydajnych sprzętów nowej generacji. To fantastyczne, że współpraca różnych osób owocuje tego rodzaju sukcesami (…)”.

Firma:
Tematyka materiału: funkcja ReLU, Isin Pesch, MMT, Radu Sporeg, tranzystory multimodalne, University of Surrey
AUTOR
Źródło
www.nature.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"