- Napięcie zasilania: 5 V (USB).
- Maksymalny prąd obciążenia (wyświetlacz załączony/wyłączony): 20 mA/1 mA.
- Średni czas pracy na zasilaniu akumulatorowym: 7 dni.
- Zegar, kalendarz, stoper, budzik (z planem tygodniowym), barometr, termometr, prognoza pogody.
- Płytka przystosowana do zamocowania paska zegarka.
Jako ostatnią omówimy funkcję obsługi przerwania od porównania zawartości licznika Timer2 z zawartością rejestru OCR2A tegoż modułu, która to wywoływana co 10ms (czyli 100 razy na sekundę) realizuje całą, założoną funkcjonalność programowego zegara RTC. Wspomniana powyżej funkcja obsługi przerwania TIMER2_COMPA_vect korzysta ze zmiennych globalnych modułu, których definicje przedstawiają się następująco: timerType Timer; clockTypeClock; alarmType Alarm;.
To tyle, jeśli chodzi o realizację zegara czasu rzeczywistego z wykorzystaniem asynchronicznego trybu pracy układu czasowo-licznikowego Timer2. Prawda, że proste? Pora na przedstawienie ostatniego elementu naszego urządzenia, którym jest scalony barometr Bosch BMP180. Jego parametry użytkowe idealnie wpisują się w założenia projektu, a jedynym problemem, który możemy napotkać stosując wspomniany element, jest jego dość niewygodna w montażu ręcznym obudowa LGA7. Jak to zwykle bywa, obsługa elementów tego typu polega na zapisie/odczycie wielu, specjalnych rejestrów konfiguracyjnych lub też rejestrów danych, przy których udziale, po pierwsze, możemy zainicjować proces pomiarowy, a po drugie, dokonać odczytu wartości „surowego” ciśnienia atmosferycznego i temperatury otoczenia.
Dlaczego użyłem słowa „surowego”? Otóż, każdy element BMP180 przechodzi na etapie produkcji proces kalibracji, który zapewnia osiągnięcie założonej dokładności pomiarów niezależnie od właściwości elementu piezo-rezystancyjnego, który stanowi w nim przetwornik ciśnienia na napięcie. Proces ten kończy się ustaleniem szeregu (dokładnie 11) specjalnych współczynników korekcyjnych (zapisanych w pamięci EEPROM elementu), dzięki którym możliwe staje się obliczenie skompensowanej wartości ciśnienia atmosferycznego i temperatury.
Jest to dość typowe rozwiązanie stosowane przez wielu producentów w przypadku elementów tego rodzaju, które przechodzą proces kalibracji na ostatnim etapie produkcji. Biorąc to pod uwagę, pierwszą czynnością, jaką należy wykonać w przypadku obsługi barometru BMP180 jest odczyt jedenastu, 16-bitowych rejestrów, które przechowują wartości współczynników korekcyjnych. Następnie wysyłamy do układu BMP180 rozkaz inicjujący pomiar ciśnienia lub temperatury by po pewnym czasie (zależnym od wartości, którą chcemy odczytać, jak i preferowanej dokładności pomiaru) odczytać „surową” (czyli nieskompensowaną) wartość interesującego nas parametru. Dalej, na podstawie dość skomplikowanych wzorów dostarczonych przez producenta układu, obliczamy wartość skompensowanego ciśnienia atmosferycznego lub temperatury otoczenia. Firma Bosch Sensortec dostarcza gotowy driver do obsługi swojego czujnika, co znacznie upraszcza proces implementacji własnego oprogramowania.