- Dokładny i bezpieczny dzięki miernikowi z interfejsem S0 i izolacją elektryczną.
- Konfigurowalna akwizycja do pięciu parametrów mierzonych.
- Buforowanie danych w pamięci FRAM w celu ochrony karty SD.
- Zapis danych na kartę SD w formacie CSV.
- Rozdzielczość czasowa: 5 minut.
- Zapisywanie plików osobno dla każdego dnia.
- Wyświetlanie danych indywidualnych i zagregowanych (bieżący i poprzedni dzień w kWh).
- Wyświetlanie natężenia pola Wi-Fi i liczby zerowań mikrokontrolera (licznik uruchomień).
- Pobieranie danych przez FTP.
- OTA: Możliwość aktualizacji przez Wi-Fi.
- Środowisko programistyczne: VSCode z PlatformIO.
Przedstawiony w artykule rejestrator wykorzystuje gotowy moduł miernika energii elektrycznej z wyjściem S0.
Od Red. EdW: S0 to typ wyjścia stosowany w licznikach energii elektrycznej do sygnalizowania zużycia energii. Standard ten jest zdefiniowany w normie DIN 43864 i polega na generowaniu impulsów elektrycznych odpowiadających określonej ilości zużytej energii. Liczba impulsów na jednostkę czasu może być przeliczana na zużycie energii w kWh lub innych jednostkach.
Tego typu mierniki są dostępne za mniej niż 20 euro (np. w sklepach Amazon, eBay lub Aliexpress i im podobnych). Umożliwiają one wykonywanie pomiaru i „rejestrowanie” zużycia energii w podłączonych obwodach, a pośrednio, np. w zestawieniu z opisanym w artykule rejestratorem, chociażby wykonywanie pomiarów wydajności systemów fotowoltaicznych. Na przykład w zestawieniu z opisanym w artykule rejestratorem.
W końcu od czego mamy mikrokontrolery? W takich zastosowaniach sprawdzają się wyśmienicie! Przed erą komputerów rejestrowanie zużycia lub wytwarzania energii w czasie rzeczywistym, w warunkach domowych, na użytek własny, byłoby bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe. Dziś, za sprawą tanich i ogólnodostępnych mikrokontrolerów (lub modułów z mikrokontrolerami) nie tylko cyfrowe rejestrowanie danych pomiarowych w czasie rzeczywistym jest proste. Z równą łatwością można zaimplementować chociażby przesyłanie zbieranych danych po Wi-Fi do innej maszyny w sieci LAN, lub wprost do Internetu. Cechy użytkowe rejestratora energii można znaleźć w ramce „Funkcje”. Są na nim pokazane połączone ze sobą licznik i rejestrator, jak również zabezpieczenie i zasilacze, zamontowane w pojedynczej, plastikowej skrzynce rozdzielczej.