- Dwurdzeniowy, 32-bitowy mikrokontroler ESP-32 240 MHz
- Wbudowany kolorowy ekran dotykowy LCD o przekątnej 2,8 cala lub opcjonalnie 3,5 cala
- 520 kB pamięci RAM, 4 MB pamięci FLASH EEPROM
- Gniazda kart: pełnowymiarowe SD i mikro SD
- Interfejs dotykowy oraz odłączane przełączniki, dioda LED i enkoder obrotowy
- 20-pinowe złącze rozszerzeń z 2×I²C, SPI, 2×DAC, 2×ADC, komunikacją szeregową i GPIO
- Możliwość użycia maksymalnie 17 styków GPIO/PWM
- Wi-Fi (802.11 b/g/n) o przepustowości 150 Mb/s
- Obsługa Bluetooth i BLE (opcjonalnie)
- Port szeregowy USB
- Funkcje serwera WWW i klienta WWW
- Aktualizacja oprogramowania over-the-air (OTA) lub przez USB
Jak już wcześniej wyjaśniliśmy, zasilacz ten wykorzystuje trzystopniowy układ hybrydowy, z dwoma zasilaczami impulsowymi i końcowym stopniem liniowym. Taka konstrukcja zapewnia doskonałą wydajność i sprawia, że całość jest kompaktowa i lekka, a jednocześnie oferuje bardzo dobrą sprawność.
Nasz zasilacz ma wiele przydatnych funkcji, takich jak łagodny rozruch i szybki czas ustalania napięcia z minimalnym przeregulowaniem.
Dzięki tym cechom, a także możliwości programowania, może on generować impulsy o zadanej mocy lub sekwencje napięć w celu testowania, jak zasilane urządzenia radzą sobie ze stanami przejściowymi.
Zasilacz impulsowy AC-DC jest on generować impulsy o zadanej mocy lub sekwencje napięć, ale pozostałe dwa moduły w urządzeniu muszą zostać zmontowane, zanim całość będzie można umieścić w obudowie i połączyć ze sobą. Przejdźmy więc do budowy tych dwóch płytek.
Budowa
Pierwszym krokiem jest montaż płytek.
Wszystkie części na płytce regulatora są montowane z jednej strony, a większość z nich jest montowana powierzchniowo. Płytka sterująca ma komponenty po obu stronach, ale tylko kilka elementów SMD do zamontowania po tej samej stronie. Najlepiej jest najpierw przylutować wszystkie elementy SMD, a następnie przejść do montażu elementów przewlekanych.
Jeśli masz piec do lutowania rozpływowego (lub jesteś w stanie zrobić własny! Zobacz, jak to zrobić w wydaniu kwiecień/maj 2020 Silicon Chip-a – siliconchip.com.au/series/343, lub wersja po polsku w wydaniu EdW maj/czerwiec 2023 r.), możesz przylutować wszystkie elementy SMD jednocześnie.
Ręcznie nakładasz pastę lutowniczą na wszystkie pady lutownicze SMD, następnie ostrożnie rozmieszczasz podzespoły na płytce PCB, zgodnie z rysunkiem montażowym, a na koniec poddajesz obie płytki cyklowi lutowania rozpływowego.
Po ostygnięciu musisz dokładnie sprawdzić wszystkie układy scalone, aby upewnić się, że nie ma mostków między wyprowadzeniami lub niepolutowanych styków.
Niepolutowane styki możesz naprawić, dodając odrobinę pasty topnikowej, a następnie odrobinę lutu przy pomocy lutownicy z cienkim grotem. Zmostkowane styki możesz rozdzielić, dodając odrobinę pasty topnikowej, a następnie nakładając i przyciskając rozgrzanym grotem lutownicy miedzianą plecionkę lutowniczą, następnie odciągając ją, gdy tylko nadmiar lutu zostanie wchłonięty do plecionki.
Oczywiście użyte części mogą być lutowane ręcznie, a jedynymi, które smogą okazać się nieco trudnymi w montażu, są IC1, IC2 i IC6 na płytce regulatora.
Reszta montażu powinna być prosta, jednak należy uważać na części o zdefiniowanej orientacji.
Są to układy scalone i diody, w tym diody LED. Przed przylutowaniem tych podzespołów należy sprawdzić, czy wszystkie oznaczenia wyprowadzenia 1 znajdują się we właściwych pozycjach.
Po przylutowaniu wszystkich elementów SMD przejdź do elementów z montażem przewlekanym.
Najlepiej zacząć od dwóch wtyków IDC Z-WS20; upewnij się, że są zorientowane tak, jak pokazano (mają wycięcie na klucz gniazda montowanego na końcu kabla połączeniowego).
W kolejnym kroku zalecamy zamontowanie (na płytce sterującej) przycisków oraz diody LED, przy czym górna część jej soczewki powinna znajdować się około 2…3 mm poniżej górnej części zaślepek przełączników, a płaska strona obudowy powinna być ustawiona tak, jak pokazano na rysunku.
Następnie przylutuj dwa 19-stykowe odcinki żeńskiego gniazda jednorzędowego, dla modułu ESP-32. Możesz je wyciąć z jednej 40-wtykowej żeńskiej listwy jednorzędowej, ale upewnij się, że w obu przypadkach przecinasz poza 19-stykowymi kawałkami, aby uniknąć uszkodzenia.
Do tego projektu gniazdo DC i gniazdo karty mikro SD nie są potrzebne, chociaż możesz chcieć zainstalować gniazdo DC, aby ułatwić testowanie. Po tej stronie płytki pozostaje stabilizator napięcie REG1, który jest potrzebny tylko wtedy, gdy zamontowane zostało gniazdo DC. Metalowy radiator REG1 powinien być skierowany w stronę CON2.
Po zamontowaniu enkodera obrotowego po drugiej stronie płytki, pozostaje już tylko montaż wyświetlacza LCD. W przypadku pozostawienia płytki w całości (bez separacji obszarów z enkoderem obrotowym i przyciskami) zaznaczonych szarym kolorem połączeń przewodowych nie trzeba realizować.
Wyrównanie wysokości wyświetlacza z przełącznikami ma zasadnicze znaczenie dla schludnego wyglądu panelu przedniego. Aby uzyskać dobry wynik, ustaw górną część wyświetlacza 2…3 mm niżej niż górne części przycisków przełączników.
Powinno to oznaczać, że ekran dotykowy będzie znajdował się 0…1 mm od powierzchni panelu, a przyciski powinny wystawać o około 1,5 mm. Długość styków lutowanych fabrycznie w wyświetlaczach jest różna, więc może być konieczne usunięcie istniejących wyprowadzeń i wlutowanie dłuższych, jeśli fabryczne są zbyt krótkie.
Adaptacja do wydania polskiego – Andrzej Nowicki