- Napięcie akumulatora: 6…100 V
- Monitorowanie prądu: do trzech ładowarek lub obciążeń, monitorowanych oddzielnie
- Obsługa prądu: ograniczona tylko przez zastosowane boczniki (10 A z wbudowanymi bocznikami)
- Rozdzielczość prądu: 0,1% (10 mA z wbudowanymi bocznikami)
- Prąd pracy: <1 mA podczas rejestrowania (z wyłączonym wyświetlaczem)
- Interfejs użytkownika: 2,8-calowy kolorowy ekran dotykowy LCD
- Oprogramowanie sprzętowe: napisane w języku BASIC
- Rejestrowanie danych: można przeglądać na wyjściu graficznym lub pobrać jako plik CSV
- Pomiary: aktualny poziom naładowania (Ah) i energia (Wh)
- Stan naładowania: wyświetlany na podstawie napięcia i naładowania
Energia słoneczna i wiatrowa jest coraz częściej wykorzystywana i coraz tańsza, więc istnieje potrzeba konserwacji akumulatorów związanych z takimi systemami. Możesz także mieć duży akumulator w garażu, przyczepie kempingowej, łodzi lub innym pojeździe, który musisz sprawdzać. Baterie zapasowe na wypadek awarii zasilania sieciowego to kolejny przypadek, w którym może być potrzebny monitor lub rejestrator stanu baterii.
Nasz nowy „Battery Monitor Logger” czyli strażnik stanu akumulatorów, jest wszechstronny i wydajny, będąc w stanie, po wyjęciu z pudełka, obsłużyć ładowarkę i dwa oddzielne obciążenia. Wykorzystuje schemat Micromite LCD BackPack, więc może być przeprogramowany w MMBasic, wariancie języka BASIC Micromite. Ale ponieważ napisaliśmy oprogramowanie z wieloma przydatnymi funkcjami, nie musisz zajmować się programowaniem.
Ostatnio w Silcon Chip-ie opublikowaliśmy miernik pojemności akumulatorów w czerwcu i lipcu 2009 roku (www.siliconchip.com.au/Series/44).
Zawierał on mikroprocesor PIC zdolny do monitorowania napięcia i prądu akumulatora poprzez zewnętrzny bocznik prądowy. Mógł on rejestrować dane, a także obliczać takie parametry jak pojemność baterii i szacowany czas jej pracy.
Podczas prac redakcyjnych nad tym artykułem w samej Redakcji EdW ujawnili się chętni do zbudowania tego układu.
W przypadku szerszego zainteresowania moglibyśmy wytworzyć serię płytek drukowanych i zaprogramowanych mikroprocesorów, które byłyby dostępne w ofercie AVT. Chcielibyśmy wysondować skalę tego zainteresowania. Prosimy, przyślijcie do nas na adres redakcja@elportal.pl odpowiedzi na dwa pytania:
• czy jesteś zainteresowany zakupem PCB do tego projektu?
• czy jesteś zainteresowany zakupem zaprogramowanego mikroprocesora do tego projektu?
Twój mail nie bedzie traktowany jako zamówienie, jest tylko głosem w sondażu.
Redakcja EdW
Nowe funkcje
Miernik pojemności akumulatora z 2009 roku wykorzystywał pojedynczy bocznik, wskutek czego mógł monitorować tylko całkowity prąd dopływający lub wypływający z podłączonego akumulatora.
Nasza nowa konstrukcja obsługuje do trzech boczników, dzięki czemu może monitorować trzy oddzielne ścieżki prądowe, pomagając rozdzielić dane ładowania lub rozładowania na wiele obciążeń i/lub generatorów czy innych zasilaczy.
Zawiera nawet czwarty wewnętrzny bocznik do monitorowania własnego zużycia energii.
Na przykład, możesz mieć panel słoneczny i generator wiatrowy (lub nawet kilka) i chcesz oddzielnie śledzić energię, którą generują.
Możesz też mieć kilka odbiorników, takich jak lodówka, oświetlenie i czajnik, i chcieć sprawdzić, który z nich zużywa najwięcej energii.
Stary projekt był również ograniczony do zasilania z baterii o maksymalnym napięciu do około 60 V na wejściu (w porównaniu do 100 V w tym aktualnym projekcie) i mógł również przechowywać minimalną ilość danych w mikroprocesorze PIC.
Mikroprocesor PIC32, którego użyliśmy w tym rozwiązaniu, ma znacznie większą pamięć, więc może rejestrować więcej danych przez dłuższy czas.
Napięcie i prądy akumulatora są próbkowane w odstępach 10-sekundowych. Dane te są uśredniane co godzinę, co daje do dwóch dni próbek godzinowych. Próbki godzinowe są również uśredniane każdego dnia, aby uzyskać około dwutygodniowe wartości dzienne.
Przepływ zarówno ładunku, jak i energii, jest rejestrowany, aby zapewnić wartości pojemności w Ah (amperogodzinach) i Wh (watogodzinach). Użytkownik określa napięcie akumulatora w pełni naładowanego i rozładowanego, a także pojemność akumulatora, dzięki czemu urządzenie może samo skalibrować się, gdy akumulator jest w pełni naładowany lub rozładowany.
Obliczana jest również nieskomplikowana, liniowa zależność napięcia od stanu naładowania, dająca przybliżone wskazanie stanu akumulatora, gdy dokładniejsze informacje nie są dostępne.
Adaptacja do wydania polskiego – Andrzej Nowicki