- Aktywnie chłodzi i grzeje
- Steruje modułami Peltiera o łącznej mocy ponad 200 W
- Wykorzystuje wiele czujników temperatury
- Wykorzystuje moduł Arduino, co zapewnia elastyczność trybów pracy
W przypadku piwa, słód jęczmienny poddawany jest fermentacji drożdżowej w celu wytworzenia alkoholu i nadania smaku. Proces fermentacji nasyca również gotowy produkt dwutlenkiem węgla, dlatego piwo musuje i ma orzeźwiający smak.
W przypadku domowego piwa lub cydru fermentacja odbywa się w plastikowym pojemniku przystosowanym do kontaktu z żywnością. Dobre wyniki można osiągnąć po prostu trzymając naczynie w pomieszczeniu, w którym temperatura nie ulega większym zmianom, ewentualnie owijając je kocem w chłodniejszych miesiącach.
Jednak dla zachowania ciągłości procesu i pewności, że fermentacja zakończy się prawidłowo (w innym przypadku butelki mogą nawet eksplodować!), potrzebny jest sposób nadzorowania i sterowania temperaturą brzeczki. Właściwa regulacja temperatury jest jednym z czynników, dzięki którym komercyjne browary mogą gwarantować identyczny smak każdej partii piwa.
W przypadku domowej fermentacji nawet trzymanie naczynia do warzenia piwa w pomieszczeniu z termostatem czy klimatyzacją może nie wystarczyć.
W miarę postępu fermentacji aktywność drożdży raz rośnie, raz maleje. Ciepło wytwarzane w tym procesie może zmienić temperaturę piwa od wewnątrz, nawet jeśli warunki na zewnątrz są stałe.
Potrzebujemy więc narzędzia do pomiaru, jak i regulacji temperatury zacieru.
Wybraliśmy do tego celu ogniwa Peltiera, ponieważ mają one zdolność zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia; wymagają jedynie niskiego napięcia zasilania DC i łatwo się nimi steruje. Nie są to najbardziej wydajne urządzenia, ale do operacji na małą skalę nadają się idealnie.
Adaptacja do wydania polskiego – Andrzej Nowicki