Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Programowalny termostat

Article Image
Elmax
Precyzyjna kontrola temperatury jest integralną częścią wielu procesów przemysłowych. Jeśli jesteś zainteresowany procesami warzenia czy fermentacji, aby jako hobbysta wytwarzać żywność na własny użytek, przekonasz się, że dla otrzymania jak najlepszych wyników niezwykle ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury procesu. Nawet nam zdarzały się próby zrobienia własnego sera, piwa czy cydru (oczywiście nie w biurze!).
Cechy
  • Aktywnie chłodzi i grzeje
  • Steruje modułami Peltiera o łącznej mocy ponad 200 W
  • Wykorzystuje wiele czujników temperatury
  • Wykorzystuje moduł Arduino, co zapewnia elastyczność trybów pracy

W przypadku piwa, słód jęczmienny poddawany jest fermentacji  drożdżowej w celu wytworzenia alkoholu i nadania smaku. Proces fermentacji nasyca również gotowy produkt dwutlenkiem węgla, dlatego piwo musuje i ma orzeźwiający smak.

W przypadku domowego piwa lub cydru fermentacja odbywa się w plastikowym pojemniku przystosowanym do kontaktu z żywnością. Dobre wyniki można osiągnąć po prostu trzymając naczynie w pomieszczeniu, w którym temperatura nie ulega większym zmianom, ewentualnie owijając je kocem w chłodniejszych miesiącach.

Jednak dla zachowania ciągłości procesu i pewności, że fermentacja zakończy się prawidłowo (w innym przypadku butelki mogą nawet eksplodować!), potrzebny jest sposób nadzorowania i sterowania temperaturą brzeczki. Właściwa regulacja temperatury jest jednym z czynników, dzięki którym komercyjne browary mogą gwarantować identyczny smak każdej partii piwa.

W przypadku domowej fermentacji nawet trzymanie naczynia do warzenia piwa w pomieszczeniu z termostatem czy klimatyzacją może nie wystarczyć.

W miarę postępu fermentacji aktywność drożdży raz rośnie, raz maleje. Ciepło wytwarzane w tym procesie może zmienić temperaturę piwa od wewnątrz, nawet jeśli warunki na zewnątrz są stałe.

Potrzebujemy więc narzędzia do pomiaru, jak i regulacji temperatury zacieru.

Wybraliśmy do tego celu ogniwa Peltiera, ponieważ mają one zdolność zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia; wymagają jedynie niskiego napięcia zasilania DC i łatwo się nimi steruje. Nie są to najbardziej wydajne urządzenia, ale do operacji na małą skalę nadają się idealnie.

Adaptacja do wydania polskiego – Andrzej Nowicki

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Aktywne chłodzenie i grzanie, moduł Peltiera o łącznej mocy ponad 200 W, czujnik temperatury, Arduino
AUTOR
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich luty 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"