Prace konstrukcyjne rozpocząłem od poszukiwania takich modułów radiowych i dość szybko natknąłem się na bardzo popularne układy RFM-12B pracujące w paśmie 433, 868 lub 915 MHz (w zależności od wersji) będące przedstawicielem całej rodziny modułów radiowych produkowanych przez firmę HopeRF. Moduły, o których mowa stanowią kompletne rozwiązanie toru radiowego nadawczo-odbiorczego dostarczając wygodny interfejs komunikacyjny SPI pozwalający na przeprowadzenie pełnej konfiguracji elementu w ramach dostępnej szerokiej palety ustawień jak i sterowanie komunikacją radiową.
Przeglądając Internet natknąłem się na wiele przykładów obsługi wspomnianych modułów, jednak za każdym razem było to powielanie tej samej, dość niezrozumiałej konfiguracji, która z przekazów Internautów lepiej lub gorzej sprawdzała się w aplikacji. Przyczyną tego stanu rzeczy jest z jednej strony dość obszerna lista ustawień modułu, a z drugiej ogólnikowa i nieprecyzyjna dokumentacja producenta. O ile z załączonych komentarzy możemy mniej więcej zorientować się, jakiego rodzaju ustawienia są dokonywane, o tyle wprowadzane wartości liczbowe nie pozwalają na ustalenie, w jaki sposób należy je zmienić, by dokonać stosownych korekt.
Po lekturze dostępnych rozwiązań programowych oraz niekompletnej dokumentacji producenta (w tym przykładowych kodów obsługi) spodziewałem się pewnych problemów podczas uruchamiania transmisji z użyciem modułu. Zdecydowałem się na dość nietypowy krok, a mianowicie na wykonanie systemu deweloperskiego pozwalającego na łatwe debugowanie kodu, który umożliwiłby wygodne zapoznanie się z możliwościami naszego bohatera. Zaprojektowano nieskomplikowany system procesorowy, którego „sercem” jest mikrokontroler ATtiny2313 sterujący pracą modułu transceivera, zaś przy pomocy układu FT232RL, realizujący transmisję USB ↔ USART pozwalający, po pierwsze, na zasilanie naszego systemu bezpośrednio z gniazda micro-USB, zaś po drugie i najważniejsze, dający możliwość debugowania kodu, dzięki transmisji, którą możemy realizować poprzez wspomniany interfejs i prosty program terminalowy. Muszę z satysfakcją przyznać, że dzięki tak zbudowanemu systemowi deweloperskiemu proces uruchamiania modułów RFM-12B oraz pisania oprogramowania był czystą przyjemnością, dlatego polecam jego wykonanie.
Warto również zauważyć, że system ten wyposażono w gniazdo programowania standardu KANDA przez co ułatwiono samo programowanie mikrokontrolera sterującego.