Właściwości - 4-kanałowy termometr cyfrowy
- 4 kanały pomiarowe
- zakres pomiaru temperatur: –55°C do +125°C
- dokładność pomiaru: ±0,5°C (od –10°C do +85°C), ±2°C (od –55°C do +125°C)
- rozdzielczość odczytu: 0,1°C w całym zakresie
- nie wymaga kalibracji
- pole odczytowe: wyświetlacz LCD 2×16
- zasilanie: 7...16 VDC / 200 mA
Opis układu - 4-kanałowy termometr cyfrowy
Układ może być wykorzystywany wszędzie tam, gdzie trzeba na bieżąco kontrolować temperaturę w kilku punktach naraz, w dużym zakresie temperatur. Dzięki zastosowaniu cyfrowego czujnika DS18B20 o rozdzielczości do 12 bitów, układ może mierzyć temperaturę w zakresie od –55 do 125°C z rozdzielczością 0,1°C. Urządzenie odczytuje temperaturę z czujników w jednym cyklu, co znacznie zwiększa szybkość pomiaru.
Układ potrafi wykryć brak lub uszkodzenie czujnika, o czym informuje na wyświetlaczu. Na rysunku 1 pokazano schemat ideowy układu. Układ scalony U1 to mikrokontroler ATmega8 taktowany wewnętrznym oscylatorem RC o częstotliwości 1MHz. Rezystor R1 o wartości 10kΩ podciąga wyprowadzenie Reset do Vcc, aby mikrokontroler nie został zresetowany przez zakłócenia podczas pracy.
Napięcie wejściowe podawane jest na stabilizator napięcia U2 typu 7805. Kondensatory C1, C2 oraz C3 filtrują napięcie dla mikrokontrolera. Wyświetlacz LCD podłączono do mikrokontrolera w trybie 4-bitowym. Potencjometr PR1 reguluje kontrast wyświetlacza. Sygnał R/W jest na stałe podłączony do masy, ponieważ jest nieużywany. Do pomiaru temperatury wykorzystano cyfrowe czujniki DS18B20 o dużej rozdzielczości i dokładności pomiaru.
Montaż i uruchomienie - 4-kanałowy termometr cyfrowy
Na rysunku 2 pokazano schemat montażowy, a na fotografii widok zmontowanej płytki. Elementy należy wlutowywać w kolejności od najmniejszych po największe. Podczas montażu należy pamiętać, aby wlutować wszystkie zworki przy gniazdach czujników. Kondensator C1 trzeba wlutować „na leżąco”, gdyż jest on dosyć wysoki i musi się zmieścić pomiędzy wyświetlaczem a płytką. Pod mikrokontroler należy zastosować podstawkę DIP28.
Urządzenie nie wymaga kalibracji ani ustawiania, po włączeniu jest gotowe do pracy. Powinno być zasilane napięciem stałym z przedziału 7...15V. Dla nieodłączonych lub uszkodzonych czujników wyświetlane są kreski. Pomiary z kolejnych czujników są wyświetlane z góry w dół od lewej do prawej strony.