Konstrukcja składa się z niewielu tanich i powszechnie dostępnych elementów i została wykonana w taki sposób, że pozwala na dołączenie typowej żarówki. Układ jest na tyle prosty, iż po jednorazowym „dostrojeniu” do otaczającego oświetlenia nie wymaga dalszej ingerencji. Żarówka powinna zaświecać się o zmierzchu i gasnąć o świcie, co pozwoli oszczędzać energię a jednocześnie zapewni komfortowe oświetlenie. Konstrukcja układu nie narzuca rodzaju żarówki. Może to być oświetlenie starego typu, lampy fluorescencyjne, LED lub dowolne inne. Maksymalna moc zależy od zastosowanego przekaźnika. W modelu autora, który widzimy na zdjęciu powyżej dopuszczalne jest obciążenie o prądzie maksymalnym 5 A, przy zasilaniu 230 VAC.
Konstrukcja układu i jego działanie
Wśród elementów użytych do budowy są: mostek prostowniczy Graetza, układ scalony NE555, transoptor PC817, dwunastowoltowa dioda Zenera, dioda prostownicza 1N4007, przekaźnik z pojedynczym stykiem NO. Ponadto w układzie jest zaledwie kilka tanich pasywnych elementów.
Działanie układu bazuje na rezystorze LDR (Light Dependent Resistor), którego rezystancja silnie zależy od oświetlenia. Zastosowano czujnik typu GL5528. Tworzy on dzielnik napięcia ze zwykłym rezystorem R2 o rezystancji 100 kΩ. Do kontroli napięcia tak utworzonego dzielnika służy timer ‘555’, który pracuje tu w nietypowej konfiguracji przerzutnika bistabilnego. Tak utworzony driver steruje przekaźnikiem G5L z cewką 12 V o rezystancji 400 Ω. W układzie NE555 połączono ze sobą wejścia Trigger i Threshold. W efekcie wyjście przyjmuje stan niski, gdy napięcie na pinach 2 i 6 jest wyższe od 8 V i stan wysoki, gdy potencjał ten jest niższy od 4 V. Elementem wykonawczym jest przekaźnik z pojedynczym stykiem typu NO (Normalnie tzn. bez zasilania Otwarty). Moment włączenia i wyłączenia przekaźnika zależny jest od charakterystyki zastosowanego LDR oraz od doboru wartości rezystora R2. W modelu autora lampa zaświeca się przy oświetleniu poniżej 10 luksów, i wyłącza się przy oświetleniu powyżej 40 luksów. Charakterystykę jest łatwo przesuwać przez dobór wartości rezystora R2.
Napięcie zasilające jest dostarczane z układu zasilacza beztransformatorowego z kondensatorem C1 i mostkiem prostowniczym BR1. na poziomie 24 mA. Układ scalony NE555 zasilany jest napięciem 12 V, które ogranicza dioda zenera ZD1 i filtruje C2. Zasilanie cewki przekaźnika jest nieco wyższe. W wykonanym modelu uzyskano wartość ok. 14,4 V. Tak podwyższone zasilanie zapewnia pewne włączenie przekaźnika, nawet gdy wydajność źródła zasilania jest niższa od prądu znamionowego przekaźnika.