Zaprezentowany projekt jest częścią większego systemu, który projektuje jego autor. Ma on integrować napędy elektryczne w postaci silników zawierających przekładnie falowe oraz enkodery do zapewniania sprzężenia zwrotnego i ustalania pozycji silnika. Opisany system został opracowany z myślą o zastosowaniach budżetowych i hobbystycznych. Autor konstrukcji położył duży nacisk zwłaszcza na ten pierwszy aspekt - silnik i kontroler bazują na niedrogich i łatwo dostępnych elementach, a większość komponentów mechanicznych wykonana została na zwykłej drukarce 3D.
Do sterowania napędem konieczne jest:
- zbieranie informacji na temat położenia osi silnika i kierunku jego obrotów - jest to realizowane za pomocą enkodera kwadraturowego,
- kontrolowanie prędkości i kierunku obrotów silnika - zadanie to wykonuje sterownik silnika,
- komunikowanie się ze sterownikiem silnika, aby kontrolować jego działanie - autor zdecydował się na komunikację Wi-Fi,
- aplikacja do kontroli i wizualnej reprezentacji stanu silników - została zrealizowana za pomocą serwera WWW i strony internetowej, hostowanej w samym kontrolerze.
W artykule opiszemy wszystkie elementy tego systemu, zaczynając od samego silnika z przekładnią falową, poprzez enkoder, zapewniający kontrolę jego pracy i sterownik, który kontroluje jego pracę i zapewnia dostęp do sterowania poprzez sieć Wi-Fi. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć tylko części tego projektu i np. sterownik zastosować do kontrolowania innego silnika z enkoderem kwadraturowym.