Oczywiście, jest również możliwa opcja tekstowa. Cały system ma być przyjazny i wygodny dla użytkownika i nie wymagać żadnych zdolności technicznych. Prototyp wykonany przez autora pokazuje zdjęcie powyżej.
Proponowany system składa się z kilku elementów. Podręczny nadajnik komunikuje się bezprzewodowo ze smatfonem na którym należy zainstalować aplikację Google Assistant. Software tej aplikacji potrafi rozpoznać komendę wydawaną głosem, odpowiednio ją zinterpretować i zamienić na format cyfrowych danych rozumianych z kolei przez mikrokontroler. Układy wykonawcze mogą zawierać przekaźniki włączające dedykowane urządzenia. Centralnym elementem sterowania jest jednakże mikroprocesor zintegrowany z obwodami komunikacji po łączu Wi-Fi.
Budowa układu i jego działanie
System odbiera komendę głosową za pośrednictwem aplikacji Asystenta Google-a na urządzeniu mobilnym, np. na smartfonie. Jeśli polecenie zostanie zrozumiane (np. „włącz światło”), zostanie ono przejęte przez aplikację IFTTT (IF This Then That), czyli „Jeśli to – to wykonaj to”. Rozkaz zostanie przesłany do serwera Blynk który działa na platformie Internetu Rzeczy. Rozkaz-polecenie zostanie przetworzone na postać danych cyfrowych rozumianych przez mikrokontroler. Dane przesyłane są bezprzewodowo za pośrednictwem Wi-Fi. Mikroprocesor uaktywnia odpowiednie drivery włączające urządzenia wykonawcze.
Widzimy tu, iż podstawą systemu jest płytka (Board1) ESP32 z mikrokontrolerem zintegrowanym z transceiverem Wi-Fi. Sygnałem wejściowym jest komenda głosowa, a odpowiedzią włączenie któregoś z wykonawczych przekaźników. W układzie wykorzystano 5-cio woltowe przekaźniki włączające oświetlenie, wentylator i telewizor.
Pierwszym etapem działania systemu jest rozpoznanie komendy głosowej przez ESP32. W wyniku działania software-u zostaje ustawiony stan niski lub wysoki na wyjściu GPIO przydzielonym danej komendzie. Driver przekaźników jest prosty i zawiera po jednym tranzystorze npn. Urządzenia takie jak oświetlenie itp. są typu dwustanowego i ich włączenie/wyłączenie odpowiada bezpośrednio stanowi logicznemu na GPIO. Jeśli komenda głosowa ma np. spowodować zmianę pozycji oparcia łóżka, obwodem wykonawczym musi być silnik z serwomechanizmem podnoszącym bądź opuszczającym określony element (np. oparcie) łóżka.