Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Demontaż inteligentnych wtyczek. Które z nich są podatne na modyfikacje?

Article Image
Elmax
Inteligentne wtyczki lub gniazda z obsługą Wi-Fi można obecnie kupić za mniej niż 15 euro. Pozwalają one na zdalne sterowanie lampami i innymi urządzeniami konsumenckimi (niektóre wersje mogą nawet rejestrować zużycie energii przez podłączone urządzenie). Dla inżynierów elektroników nie zawsze jest to takie proste. Pytania typu „Zastanawiam się, jakich elementów tam używają?” a myśli takie jak „A może uda mi się wymienić oprogramowanie układowe i korzystać z innej platformy chmurowej niż ta określona przez producenta?” są zawsze z tyłu głowy. Aby sprawdzić elementy zastosowane w niektórych z tych inteligentnych gniazd i dowiedzieć się, które z nich są bardziej przyjazne dla hakerów, sięgnąłem po swoją skrzynkę z narzędziami i wyjąłem wkrętaki, piłę do metalu, kamerę oraz szkło powiększające.
Uwaga! Omawiana tutaj elektronika działa przy szczytowym napięciu sieci! Nie próbuj obsługiwać żadnego urządzenia elektrycznego bez obudowy ochronnej, ponieważ może to być śmiertelnie groźne. Każde niewłaściwe użycie prowadzi do zagrażającego życiu porażenia prądem.
Light icon

Obecnie dostępnych jest wiele inteligentnych gniazd sieciowych sterowanych radiowo lub Wi-Fi. Jeśli chodzi o ich funkcje i połączenie sieciowe (zwykle Wi-Fi), różne modele często różnią się jedynie oprogramowaniem i powiązaną usługą w chmurze. Cenowo też są dość wyrównane. Interesujące jest to, jak różni producenci zaprojektowali swoje produkty. Wystarczy wpisać w Google „inteligentna wtyczka”, aby zobaczyć szeroką gamę dostępnych obecnie takich urządzeń. 

Z zewnątrz prawie niemożliwe jest ustalenie, z czego może składać się ich wewnętrzny układ. Aby zbadać problem dokładniej, wybrałem trzy popularne marki inteligentnych wtyczek, które poświęciłem w tym dochodzeniu. Interesowały mnie następujące pytania: Jakie komponenty są w nich używane? Jak to jest połączone? Czy urządzenie może mierzyć pobór mocy i napięcie sieciowe, a jeśli tak, to w jaki sposób? Czy są jakieś zabezpieczenia przed przeciążeniem?

Najciekawsze pytania dotyczą prawdopodobnie tego, który z tych wariantów można łatwiej zhakować i czy można ulepszyć domyślne oprogramowanie producenta. Aby odpowiedzieć na te pytania, rozrysowałem schematy obwodów trzech modeli i zidentyfikowałem (w miarę możliwości) zastosowane w nich komponenty. Nie tylko stało się jasne, które mikrokontrolery zostały tam zainstalowane, ale także ujawniłem pewne skróty w projekcie obwodów, które zostały wykonane w celu oszczędności. 

Inteligentne wtyczki

Aby zagłębić się w temat, przyjrzę się bliżej trzem gniazdom różnych producentów: EU6S firmy Aoycocr, Tapo P100 firmy TP-Link i S26R2 firmy Sonoff. Oprócz tych trzech, całkiem niedawno miałem okazję zdemontować też gniazdko TRÅDFRI z IKEI, aby użyć niektórych części do innego projektu.

Producenci określili maksymalny prąd obciążenia na 10 A (maksymalna moc obciążenia 2,3 kW przy 230 V≈) dla modeli EU6S i Tapo P100. Model S26R2, firmy Sonoff przesuwa granice tego, co jest możliwe i oferuje obciążalność do 16 A (3,6 kW przy 230 V≈), co jest przydatne do przełączania większych obciążeń, takich jak czajniki lub grzejniki elektryczne.

Układy te nie są przeznaczone do serwisowania i polegają na integralności obudowy, aby zapewnić izolację elektryczną od użytkownika. Udało mi się tylko otworzyć (i ponownie złożyć), bez ich niszczenia, inteligentne gniazda EU6S i S26R2.

Niestety Tapo P100 firmy TP-Link ma szczelną obudowę, a dostanie się do środka jest możliwe tylko kosztem jej uszkodzenia. Nawiasem mówiąc, gniazdo TRÅDFRI z IKEI też było zadaniem dla piły do metalu i nie można go było ponownie wykorzystać.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Inteligentne wtyczki lub gniazda z obsługą Wi-Fi
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich lipiec 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"