Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Regulator obrotów silników DC: 12 do 60 V przy 40 A, część 2

Article Image
Elmax
Kontynuując opis z zeszłego miesiąca prezentujemy wszystkie szczegóły dotyczące budowy i ustawień. Ponieważ układ ten steruje tak dużą mocą, sensowne było podzielenie go na dwie sekcje i dwie płytki drukowane.

Jedna płytka zawiera sekcję sterowania, przede wszystkim mikrokontroler PIC16F88 IC1 i sterownik przełączania po stronie zasilania, IC2. 

Druga płytka to elementy przełączające lub zasilające układu, obejmująca dwa lub (opcjonalnie) trzy MOSFET-y i wszystkie opcje łączenia, aby umożliwić przełączanie po stronie masy lub po stronie zasilania. 

W rzeczywistości, druga płytka może być traktowana jako pojedynczy tranzystor MOSFET dużej mocy, który może być okablowany do sterowania silnikiem albo od strony zasilania albo od strony masy.

Montaż układu regulatora

Budowa tego regulatora polega po prostu na zmontowaniu dwóch płytek drukowanych i połączeniu ich razem wewnątrz kompaktowej obudowy o wymiarach 119×94×57 mm z odlewu aluminiowego.

Płytka sterująca, o kodzie handlowym 11112161 o wymiarach 107×82 mm znajduje się na dnie obudowy.

Płytka drukowana mocy, o kodzie handlowym 11112162 i ma wymiary 111×85 mm. Jest ona zainstalowana na spodzie pokrywy obudowy, a obie płytki są połączone ze sobą pięcioma przewodami. Pomiędzy oboma płytkami nie płyną duże prądy, więc nie potrzebujemy wysokoprądowego okablowania do połączeń.

Nie ma też żadnego grubego okablowania pomiędzy płytką mocy a poszczególnymi zaciskami: do zasilania DC i do silnika.

Zamiast tego, wszystkie prądy o dużym natężeniu przepływają ścieżkami płytki PCB, która jest wykonana z zastosowaniem folii miedzianej o grubości 70 µm, czyli dwukrotnie większej niż zwykle (2 uncje folii Cu na stopę kwadratową, stąd potoczna nazwa „płytki dwuuncjowe”). Ponadto, cztery zaciski o obciążalności 50 A są zamontowane bezpośrednio na płytce drukowanej, z dużymi, pocynowanymi „oblewami”, aby zapewnić niską rezystancję połączeń.

Ponadto, ponieważ sześć złączy (zworek) na płytce MOSFET-ów również przenosi duże prądy, każde z nich ma cztery równoległe połączenia z pocynowanego drutu miedzianego, tzn. LK1, LK2 i LK3 do przełączania po stronie zasilania albo LK4, LK5 i LK6 do przełączania po stronie masy.

Schemat rozmieszczenia elementów na obu płytkach drukowanych pokazano na rysunku 4, końcówkę mocy na górze, a część sterującą poniżej.

Montaż rozpocznij od płytki sterującej. Na początku przylutuj IC2, jedyny w tym projekcie element montowany powierzchniowo. Wyrównaj układ scalony na polach lutowniczych i przylutuj jedno narożne wyprowadzenie do płytki. Przed przylutowaniem pozostałych wyprowadzeń sprawdź, czy układ scalony jest prawidłowo ustawiony. Możesz łatwo skorygować położenie układu scalonego, topiąc spoinę lutownicą i ponownie regulując ustawienie. Sprawdź, czy żadna z końcówek układu scalonego nie jest zwarta lutem z sąsiednimi. Nadmiar lutu można usunąć za pomocą miedzianej plecionki lutowniczej i topnika.

Adaptacja do wydania polskiego - Andrzej Nowicki

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: REGULATOR OBROTÓW SILNIKÓW DC OD 12 DO 60 V/40 A
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich listopad 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"