- Dwie grupy, po cztery wejścia cyfrowe z optoizolacją.
- Cztery wyjścia przekaźnikowe ze stykiem zwiernym 230 V/8 A.
- Cztery wyjścia przekaźnikowe ze stykiem przełącznym 230 V/8 A.
- Interfejs szeregowy RS232.
- Zegar czasu rzeczywistego z podtrzymaniem bateryjnym DS1338.
- Wbudowany zasilacz impulsowy 5 V/1,5 A dla Raspberry PI.
- Zasilanie +12 V, możliwa praca z zasilaczem buforowym systemu antywłamaniowego.
Schemat ideowy płytki podzielono na schematy poszczególnych bloków funkcjonalnych, które zostaną omówione oddzielnie.
Ze względu na zasilanie modułu napięciem +12 V DC z typowego zasilacza (w tym buforowego w razie aplikacji wymagającej podtrzymania zasilania) konieczne jest zapewnienie +5 V dla zasilania Raspberry Pi. W tym celu zastosowano przetwornicę obniżająca napięcie opartą o układ scalony ADP2302-50 (U40). Wejście przetwornicy jest zabezpieczone przed przepięciami diodą D41. Dioda świecąca LD9 sygnalizuje doprowadzenie zasilania. Ze względu na wysoką częstotliwość kluczowania, istotny jest dobór elementów przetwornicy. Filtr wejściowy wykonano z użyciem kondensatorów o obniżonym ESR: CE40 (tantalowy) i C40 w obudowie 1812 z dielektrykiem X5R. Podobne wymagania dotyczą filtru wyjściowego (kondensatory C42, C43), gdzie w miejsce typowego kondensatora elektrolitycznego, zastosowano nowoczesne kondensatory ceramiczne 22 μF/16 V z dielektrykiem X5R. Przetwornica jest w stanie zapewnić prąd 1,5…2 A wystarczający do zasilania Raspberry i typowych kart Wi-Fi.
Do monitorowania sygnałów cyfrowych zastosowano typowy układ separacji opartej o transoptor, filtr RC i bramkę Schmidta. Układ sprzętowo eliminuje krótkie zakłócenia impulsowe ze styków mechanicznych. W szereg z diodą transoptora włączono diodę LED sygnalizującą obecność napięcia. Do polaryzacji wejść można wykorzystać +12 V zasilające moduł lub napięcie zewnętrzne w wypadku wymaganej pełnej separacji. Wejścia przeznaczone są do sterowania w standardzie NPN.
Sygnały wejściowe podzielone są na dwie grupy po cztery wejścia, umożliwia to sterowanie z dwóch osobnych potencjałów z zachowaniem izolacji.
Wyjścia cyfrowe zrealizowano w oparciu o przekaźniki. Cztery grupy składające się z przekaźnika zwiernego i przełącznego zapewniają elastyczność połączeń. Cewki przekaźników sterowane są z wyprowadzeń GPIO poprzez bufor U1 (ULN2803) zapewniający odpowiednią wydajność prądową.
Moduł wyposażono w interfejs szeregowy w standardzie RS232 oparty o układ MAX3232. Układ uzupełnia opcjonalny zegar czasu rzeczywistego DS1338 z podtrzymaniem bateryjnym.
Montaż
Ze względu na specyfikę zastosowań zastosowałem odmienną konstrukcję mechaniczną. Komputerek Raspberry Pi standardowo jest uzupełniany nakładkami rozszerzającymi jego funkcje. W wypadku sterowania odbiornikami zasilanymi z napięcia 230 V AC lub większej liczby wyprowadzeń, taka konstrukcja jest niestabilna mechanicznie, a przez to niebezpieczna dla użytkownika. W zastosowanym rozwiązaniu, moduł HAB jest stabilną płytą bazową, mocowaną w obudowie za pomocą 8 śrub M3, a płytka Raspberry Pi jest montowana jako moduł poprzez złącze pośrednie GPIO. Stabilność mocowania zapewniają 4 tuleje M2,5×17. Rolę łącza pośredniego pełnią dwa złącza precyzyjne kielichowe typu ZL307-2×20 o wysokości 7 mm, montowane jedno na drugim. Przy montażu w rozdzielnicy elektrycznej na szynie TS35 płytkę HAB można zamocować przy wykorzystaniu uchwytów Weidmuller typu RS100. Budowa mechaniczna zapewnia dostęp do wszystkich złącz Raspberry Pi. Wszystkie zastosowane złącza sygnałowe są rozłączane.