Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Smart Glasses na wzór Google Glass z wykorzystaniem wyświetlacza OLED

Article Image
Elmax
Google Glass zostały stworzone kilka lat temu. Wyglądają podobnie do zwykłych okularów, lecz wykonane są ze specjalnego materiału i mają interfejs użytkownika UI (User Interface). Google Glass realizują kilka standardowych funkcji typowych dla smartfonów.

Wśród nich wyświetlanie czasu i daty, odczytanie wiadomości, aczkolwiek możesz też czytać książkę itp. Obraz tworzony przed oczami może być nałożony na inny obraz lub robić wrażenie zawieszenia w powietrzu. Obraz ten nie przesłania widoku realnego świata, który widzisz mając „na nosie” zwykłe okulary. Google Glass stały się rewelacyjnym wynalazkiem i jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie gadżetów dostępnych w obecnym czasie. Jest to jednak gadżet drogi, więc wiele osób nie ma możliwości doświadczenia wrażeń jakich dostarcza. Bieżący DIY jest próbą wykonania substytutu, który nazwiemy Smart Glasses (jako że obecnie, wszystko musi być smart – przypis Redakcji). 

Wykaz potrzebnych podzespołów:

  • Raspberry Pi Zero W
  • Przezroczysty wyświetlacz OLED o przekątnej 29 mm
  • Eye glass – zwykłe okulary

Jak widać, układ bazuje na mikrokomputerku Raspberry Pi, a „image” jest tworzony na „Transparent OLED” czyli przeźroczystym wyświetlaczu w technologii OLED. Zatem, choć urządzenie jest skomplikowane, schemat jest zaskakująco prosty.

Okulary są niejako „stelażem”, na którym montujemy wyświetlacz. Można w tym celu usunąć oryginalne szkło lub soczewkę korekcyjną okularów. Schemat pokazuje interfejs między wyświetlaczem i Raspberry Pi, aczkolwiek jest jeszcze potrzebna bateria w celu zasilania gadżetu. 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Smart Glasses, Google Glass, OLED, Raspberry Pi Zero W
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich luty 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"