Pierwsza płytka Raspberry Pi oparta na pojedynczym układzie mikrokontrolera, Raspberry Pi Pico, jest przeznaczona do obliczeń fizycznych – podobnych w założeniu do Arduino – a nie do pełnienia roli komputera ogólnego przeznaczenia (jak inne urządzenia z tej serii). Raspberry Pi Pico ma 264 kB pamięci RAM i 2 MB pamięci flash oraz jest programowalne w językach MicroPython, Circuit-Python i C (https://en.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi).
Celem tego artykułu jest przedstawienie Raspberry Pi Pico (Rpi Pico), które pracuje na częstotliwości 133 MHz z dwoma rdzeniami. Ponieważ można na nim uruchomić program MicroPython, nawet nowicjusz może w krótkim czasie rozpocząć kodowanie.
Oto projekt, który można łatwo zrealizować.
Zanim jednak przystąpimy do realizacji projektu, warto zapoznać się z płytką z mikrokontrolerem RPi Pico. Poniższe linki pomogą nam zapewnić dobry start:
- https://projects.raspberrypi.org/en/projects/getting-started-with-the-pico,
- https://www.electroschematics.com/raspberry-pi-pico-first-look-part-1/,
- https://www.codrey.com/raspber-ry-pi/raspberry-pi-pico-quick-start/.
Firmware dla Raspberry Pi Pico można pobrać z linku: https://micropython.org/down-load/rp2-pico/.
Thonny – Python IDE dla początkujących – można je pobrać z witryny: https://thonny.org/.
Poniższy link pomoże nam nauczyć się programowania Raspberry Pi Pico przy użyciu MicroPythona: https://www.makeuseof.com/getting-started-micropython-raspberry-pi-pico/.