- Obliczanie pojemności źródła zasilania na podstawie pomiaru wykonywanego w czasie jego rozładowywania.
- Pomiar napięcia stałego z zakresu 0...25 V z rozdzielczością 25 mV.
- Pomiar prądu stałego z zakresu 0...5 A z rozdzielczością 10 mA.
- Pomiar pojemności z zakresu do 100 Ah z rozdzielczością 1 mAh.
- Pomiar energii w zakresie do 100 Wh z rozdzielczością 1 mWh.
- Pomiar czasu w zakresie do 100 godzin.
- Odpowiedni do prawie każdego rodzaju baterii, akumulatora czy power banku.
- Przesyłanie na bieżąco wszystkich parametrów poprzez interfejs USB.
- Automatyczne rozpoczęcie pomiaru po dołączeniu badanego źródła zasilania.
- Zakończenie pomiaru ręcznie lub automatycznie po przekroczeniu ustawionej wartości prądu, napięcia, czasu lub pojemności.
- Automatyczne odłączenie badanego źródła zasilania po zakończeniu pomiaru.
- Zasilanie 8...15 V DC lub z USB.
- Wymiary 96 mm×40 mm×36 mm.
Modne ostatnio power-banki kuszą tysiącami miliamperogodzin – czy te niewielkie urządzenia rzeczywiście potrafią oddać tyle energii? Za pomocą miernika zmierzymy również „apetyt” na energię dowolnego urządzenia. Ciekawym doświadczeniem może okazać się pomiar procesu ładowania. Pozwoli on zmierzyć ile energii pochłonie akumulator – wyniki tego eksperymentu mogą zaskoczyć.
Pojemność akumulatora określa ile energii może oddać akumulator. Do wyznaczenia tego parametru należy zmierzyć, jak długo akumulator jest w stanie zapewnić określone parametry prądowo-napięciowe. Zatem badanie wymaga przeprowadzenia jednego cyklu pracy akumulatora. Nie wystarczy „przyłożyć miernika” żeby od razu pokazał wynik. W wypadku baterii taki pomiar jest działaniem destrukcyjnym.
Prezentowany układ nie został wyposażony w obwód obciążenia i dlatego należy je dołączyć do wyjścia układu. Najlepszym rozwiązaniem będzie dołączenie urządzenia, które docelowo ma być zasilane z akumulatora. Należy jednak pamiętać, że napięcie wyjściowe jest pomniejszone o spadek napięcia na rezystorze pomiarowym. Przy niewielkich prądach spadek będzie niewielki, pomijalny, ale przy prądzie maksymalnym 5 A spadek napięcia wyniesie aż 0,5 V, a to może spowodować nieprawidłową pracę urządzenia zasilanego. W najprostszym wypadku do wyjścia należy dołączyć odpowiednio dobrany rezystor mocy lub żarówkę.
Prawidłowe wykonanie badania pojemności wymaga wykonania pełnego cyklu. Zatem przed rozpoczęciem badania akumulator musi być całkowicie naładowany – tu nie ma wątpliwości, odpowiednia ładowarka zapewni spełnienie tego warunku. Ale jak określić moment zakończenia badania? Powszechnie stosowaną metodą jest określenie napięcia końcowego: dla akumulatorów Ni-xx ok. 0,9 V/ogniwo, dla akumulatorów Li-xx ok. 3 V/ogniwo itd. Szczegóły należy sprawdzić w specyfikacji danego akumulatora. Prezentowane urządzenie ma funkcje automatycznego zakończenia badania. Jedna z 5 opcji to określenie napięcia minimalnego. Gdy napięcie akumulatora spadnie do tego poziomu, to badanie zostanie zakończone i akumulator odłączony od obciążenia. Inną opcją jest określenie prądu minimalnego – funkcja przydatna, gdy do wyjścia dołączone jest urządzenia. Gdy akumulator rozładuje się do tego stopnia, że urządzenie nie będzie mogło działać i się wyłączy, spowoduje to spadek wartości prądu i będzie sygnałem do zakończenia badania.
Działanie i obsługa
Po włączeniu zasilania pojawi się ekran powitalny, a po nim okno główne. Są w nim wyświetlane podstawowe parametry: zmierzone napięcie, prąd, czas oraz pojemność obliczana na bieżąco. Wskazania są odświeżane są co 1 sekundę, ale rzeczywiste pomiary wykonywane są kilkadziesiąt razy częściej. Program próbkuje parametry analogowe z częstotliwością ok. 30 Hz, a następnie oblicza wartość średnią i zapamiętuje ją do dalszych obliczeń oraz prezentuje na wyświetlaczu. Oznaczenie „Vi” przy wartości napięcia oznacza, że mierzone, wskazywane oraz przekazywane do obliczeń jest napięcie z wejścia układu. Jeśli będzie widniało znaczenie „Vo” to będzie brane pod uwagę napięcie z wyjścia układu, czyli uwzględniające spadek napięcia na rezystorze pomiarowym. To samo dotyczy napięciowego kryterium zakończenia badania.
Wskaźnik czasu określa, na jakim etapie pracy jest układ. Jeśli czas zwiększa wartość to oznacza, że miernik jest w trakcie wykonywania pomiaru. Jeśli wskazanie czasu nie zmienia się to oznacza, że pomiar został zakończony. Jeśli czas wskazuje wartość zerową, to miernik jest gotowy do rozpoczęcia pomiaru, który można rozpocząć przyciskając przycisk „plus”, gdy jest wyświetlane okno główne. Alternatywnie, badanie zostanie rozpoczęte automatycznie, gdy na złączu wejściowym pojawi się napięcie mniejsze lub równe od 0,5 V. Rozpoczęcie pomiaru powoduje załączenie przekaźnika i połączenie wejścia i wyjścia układu. Zakończenie można wymusić przytrzymując przycisk „menu” przez ok 3 sekundy lub może nastąpić automatycznie, jeśli taka funkcja została uaktywniona. Po automatycznym zakończeniu, podświetlenie wyświetlacza zacznie migać sygnalizując gotowość urządzenia – przyciśniecie dowolnego przycisku wstrzyma migotanie. Na tym etapie, w oknie głównym jest wyświetlany wynik pomiaru – wartość pojemności. Aby przygotować układ do kolejnego badania, należy przytrzymać przycisk „menu” przez ok 3 sekundy – wyniki zostaną wyzerowane.