- płynnie regulowany zasilacz napięcia stałego w zakresie 0…28 V,
- płynnie regulowana wydajność prądowa 0…3 A,
- podgląd ustawionej granicy zadziałania ograniczenia prądowego na wyświetlaczu LCD,
- wyświetlanie aktualnej wartości napięcia wyjściowego i pobieranego z wyjścia prądu na wyświetlaczu LCD,
- wskazywanie trybu pracy (stałe napięcie/stały prąd) na wyświetlaczu LCD oraz diodzie LED,
- automatyczne załączanie wentylatora schładzającego radiator,
- odłączanie napięcia wyjściowego po wykryciu przegrzania tranzystorów mocy,
- zasilanie napięciem 230 V.
Montaż
Układ został zmontowany na dwóch dwustronnych płytkach drukowanych. Przednia ma wymiary 69×49 mm, natomiast dolna 100×110 mm. W odległości 3 mm od krawędzi obu płytek znajdują się po cztery otwory montażowe, każdy o średnicy 3,2 mm, zaś na środku dolnej płytki jest jeszcze jeden, piąty otwór.
Montaż obu płytek proponuję rozpocząć od elementów o najmniejszej wysokości obudowy, czyli rezystorów i diod. Na płytce przedniej należy wstrzymać się z lutowaniem potencjometrów P1 i P2 oraz diod LED, ponieważ są to elementy związane z obudową. Pod mikrokontroler proponuję zastosować podstawkę. Na samym końcu można przykręcić wyświetlacz LCD1, używając do tego tulei dystansowych M3 o długości 12 mm, a następnie wlutować złącza do wyświetlacza. Z kolei płytkę dolną można uzbrajać w elementy według własnej wygody, ale bez tranzystorów T8 i T9 oraz termistora NTC1. Te należy przykręcić do radiatora, a dopiero potem przylutować do laminatu, o czym dalej.
Następnym etapem powinno być zamontowanie płytek oraz pozostałych podzespołów w obudowie. Układ prototypowy zamknięto w standardową obudowę Z17W, tworząc zwartą konstrukcję. Na tylnej ściance, w połowie jej wysokości, znalazł się wentylator oraz złącze zasilania zintegrowane z bezpiecznikiem. Wentylator został umieszczony 60 mm od lewej krawędzi obudowy, zaś złącze zasilające 60 mm od prawej, licząc od geometrycznego środka tych elementów do najdalej wysuniętej krawędzi panelu tylnego.
Na płycie przedniej znajduje się nieco więcej podzespołów. W odległości 25 mm od prawej krawędzi, w połowie wysokości przedniego panelu obudowy, jest otwór o średnicy 12 mm na wyłącznik sieciowy. Płytka przednia jest umieszczona tak, że dolna krawędź wyświetlacza wypada w połowie wysokości tegoż panelu. Wokół tego otwory są zlokalizowane cztery, o średnicy 3 mm każdy, którymi płytka przednia jest przykręcona do panelu czołowego obudowy za pośrednictwem tulei dystansowych M3 o długości 15 mm. Pod wyświetlaczem, 20 mm poniżej środka wysokości płyty czołowej, są dwa otwory na potencjometry, każdy o średnicy 8 mm. Z kolei zaciski wyjściowe zostały umieszczone 30 mm i 70 mm od lewej krawędzi płyty czołowej, 20 mm nad środkiem wysokości tej płyty. Średnica tych otworów powinna być dostosowana do użytych zacisków. Szczegóły można znaleźć na rysunku 5, z kolei zmontowany panel przedni można zobaczyć na fotografii tytułowej.
Ostatnim etapem jest montaż podzespołów na spodzie obudowy. W radiatorze trzeba wywiercić trzy otwory, każdy o średnicy 3 mm i każdy w odległości 15 mm od krawędzi radiatora. Jeden powinien znaleźć się w połowie jego szerokości, zaś dwa pozostałe po 16 mm od niego – jeden w lewo, drugi w prawo. Środkowy służy do przykręcenia termistora (śrubą M3 z podkładką) a boczne do tranzystorów. Pod wszystkie te elementy należy zastosować pastę termoprzewodzącą. Podkładki izolacyjne nie są konieczne.