- zliczanie impulsów w zakresie 0…49999,
- czterocyfrowy, czytelny wyświetlacz LED,
- możliwość zapamiętywania wskazań podczas zaniku zasilania,
- dwa wejścia impulsów, reagujące na zwarcie i rozwarcie,
- wybór reakcji na wejścia: inkrementacja i dekrementacja lub enkoder z wyjściem kwadraturowym,
- wybór trybu: zliczanie w pętli lub sygnalizacja przepełnienia,
- możliwość reakcji na zbocze opadające lub narastające albo odwrócenie działania podłączonego enkodera,
- sygnalizacja zliczenia sygnałem dźwiękowym z możliwością wyłączenia,
- maksymalna częstotliwość zliczania: 100 Hz w trybie góra/dół lub 40 Hz w trybie obsługi enkodera,
- zasilanie napięciem stałym 9…24 V, pobór prądu do 70 mA.
Licznik impulsów może mieć wiele zastosowań. Odliczanie liczby osób znajdujących się w pomieszczeniu, odmierzanie pozycji taśmy magnetofonowej lub pomiar liczby przedmiotów wsypywanych do pudełka to tylko niektóre z nich. Każde z tych zastosowań wymaga pewnych specyficznych funkcji, takich jak możliwość wyboru aktywnego zbocza, uaktywnienie pamięci, praca w pętli lub z przepełnieniem i nie tylko. Układ oferujący takie możliwości może zastąpić wiele innych rozwiązań. Kompaktowa budowa czyni go łatwym do wbudowania w już istniejące urządzenie, a czytelny wyświetlacz LED jest doskonale widoczny z daleka. Liczba możliwych do uzyskania konfiguracji pracy otwiera drogę do wielu aplikacji!
Budowa i działanie
Najważniejszym podzespołem sterujacym jego pracą jest mikrokontroler typu ATmega88PA-PU z 8-bitowym rdzeniem AVR. Ma wystarczającą liczbę konfigurowalnych wyprowadzeń, więc nie zachodzi potrzeba stosowania dodatkowych układów pośredniczących. Nie realizuje zadań krytycznych czasowo, wobec czego częstotliwość zegara jest ustalona przez wbudowany układ oscylatora RC z kilkuprocentowym błędem. Rezystor R15 podciąga wejście zerujące do dodatniego potencjału zasilania, co zmniejsza ryzyko samoczynnego zerowania się układu wywołanego ładunkami elektrostatycznymi gromadzącymi się na tym wejściu.
Wskazania są wyświetlane na czterocyfrowym, siedmiosegmentowym wyświetlaczu LED. Anody poszczególnych cyfr są załączane przez tranzystory bipolarne typu BC556, zaś katody segmentów są zasilane wprost z wyjść mikrokontrolera. Rezystory 330 Ω, ograniczające prąd segmentów, wymuszają przepływ prądu o natężeniu około 10 mA. W ten sposób świecą się one dostatecznie jasno, zaś katody wyświetlacza mogą być obsługiwane przez mikrokontroler. Sam wyświetlacz jest umieszczony na odrębnej płytce, umieszczonej pod kątem 90° w stosunku do płytki głównej. Poza złączem J1, takim samym jak na płytce głównej, nie zawiera żadnych elementów, przez co jej wymiary są możliwie małe.