Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Prosta solarna lampa dzienna oparta na słonecznym pozyskiwaniu energii

Article Image
Elmax
Dachowe instalacje fotowoltaiczne (PV) zyskują coraz większą popularność. Zazwyczaj są to systemy podłączone do sieci. Ich moc waha się od jednego kilowata do kilkudziesięciu kilowatów. Instaluje się je na dachach małych budynków, biurowców, domów jednorodzinnych, bungalowów, itp. Nawet w kompleksach mieszkalnych, na dachach budynków mieszkalnych, instalowane są duże systemy solarne. Energia wytworzona przez taki system jest wykorzystywana do oświetlenia części wspólnych, wind, itp. w danym kompleksie apartamentów.

Jednak w pojedynczych mieszkaniach, w budynkach wysokich, nie ma instalacji fotowoltaicznych. Ponieważ liczba mieszkań w miastach wzrasta, trzeba szukać sposobów i środków, aby zainstalować tam panele fotowoltaiczne. Otwiera to nowe możliwości wykorzystania energii słonecznej.

Wyzwania

Zanim zaproponuje się jakikolwiek system dla mieszkań, należy zidentyfikować problemy i obawy. Oto niektóre z głównych powodów, dla których mieszkania nie są wyposażone w instalacje fotowoltaiczne:

Bezpieczeństwo. Panele słoneczne są dość ciężkie i wykorzystują tafle szkła. W związku z tym, jeśli są zainstalowane w wysokich budynkach, istnieją szanse, że mogą one spaść z różnych powodów. Stanowi to zagrożenie dla życia. Jeśli nie jest to całkowicie bezpieczne, nie możemy instalować paneli słonecznych w wysokich budynkach.

Brak miejsca. Bardzo trudno jest znaleźć odpowiednie miejsce, w którym można by zainstalować panele. Jedyna możliwość to ściana balkonu lub kratki.

Mniejsze nasłonecznienie. Większość mieszkań otrzymuje światło słoneczne tylko przez cztery do pięciu godzin. Jeśli balkon jest skierowany na wschód, światło słoneczne jest dostępne rano, a w przypadku balkonu skierowanego na zachód – po południu. Ilość wytwarzanej energii jest mniejsza. Dlatego nie jest to atrakcyjna propozycja dla właścicieli mieszkań.

Mieszkania wynajmowane. W przypadku mieszkań oddawanych w najem, najemca może być zainteresowany posiadaniem instalacji solarnej, ale właściciel może nie wyrazić na to zgody, ze względu na wiele kwestii. Dlatego system powinien być taki, aby lokatorzy mogli szybko zainstalować panele. W razie potrzeby, ich demontaż również powinien być łatwy.

Pomimo powyższych problemów, warto zbadać możliwość wykorzystania energii słonecznej w mieszkaniach. W przeciwnym razie duża część społeczeństwa zostanie pozbawiona energii solarnej. Warto zacząć skromnie. W miarę postępu technologicznego może stać się to bardziej efektywne i opłacalne. Oto próba zaprojektowania systemu PV dla tego segmentu.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Fotowoltaika, panel solarny, PV, panel typ I, panel typ II, zasilanie
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"