Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Uruchamiany poruszeniem włącznik napięcia 12 V

Article Image
Elmax
Ten prosty układ włącza zasilanie 12 V w przypadku poruszenia lub wibracji. Można sobie wyobrazić wiele możliwych zastosowań, ale jedno jest szczególnie użyteczne, jeżeli masz akcesoria samochodowe – kamerę (cofania) czy GPS – zawsze podłączone do gniazdka zasilania w samochodzie (gniazdo zapalniczki). Są one bardzo popularne, ale stosowanie typowych urządzeń stwarza często problemy. Proponowany projekt rozwiązuje je i może być zbudowany w kilka godzin.

To rozwiązuje problem, który nie powinien zaistnieć – ale istnieje i naprawdę drażni. Moduł ma wiele różnych potencjalnych zastosowań, jednak zaprojektowałem go zwłaszcza do automatycznego włączania kamery samochodowej przy ruszaniu oraz jej wyłączania po zakończeniu jazdy samochodem.

Ale, zastanawiasz się, czy włączenie i wyłączenie nie następuje samorzutnie? Czy akcesoria nie są zasilane automatycznie z gniazdka zapalniczki po przekręceniu kluczyka w stacyjce?

Oczywiście, że są… ale nie zawsze. Gniazdo akcesoriów pomija często obwód stacyjki i podłączone jest bezpośrednio do akumulatora (i komputera w nowszych pojazdach).

Problem 

Z jakiegoś powodu dodatkowe gniazdko zasilania (gniazdo zapalniczki) w samochodzie mojej żony jest włączone na stałe. Ponieważ jest zawsze pod napięciem, po zakończeniu jazdy jej kamera pokładowa działa aż do progu rozładowania akumulatora, kiedy to gniazdko zasilania wyłącza się.

Jak gdyby było jeszcze tego mało, kiedy zaczynasz jazdę następnym razem, to kamera nie włącza się automatycznie.

Musisz pamiętać, żeby wyciągnąć wtyk kamery z gniazdka i włożyć go z powrotem, aby kamera dała się ponownie uruchomić. Wątpię, że jesteśmy jedynymi osobami z takim problemem.

(Red. Opis autora ewidentnie wskazuje na gniazdko zapalniczki sterowane przez komputer pokładowy. Komputer wykrywa niebezpieczny poziom rozładowania akumulatora przez urządzenie podłączone do gniazdka i blokuje je – odłącza, żeby nie było problemu z uruchomieniem samochodu. Urządzenie pozostaje z indeksem „odłączone” aż do momentu wyciągnięcia jego wtyczki z gniazdka. Dopiero po wyciągnięciu wtyczki zasilanie gniazda akcesoriów zostaje przywrócone, czyli kamerę można ponownie podłączyć do instalacji samochodowej. W takim skomputeryzowanym samochodzie jakakolwiek ingerencja w instalację elektryczną doprowadzi do jego natychmiastowego unieruchomienia, z poleceniem udania się do serwisu. Jedynym dostępnym źródłem zasilania dodatkowych urządzeń pozostaje gniazdko zapalniczki.)

Oczywiście, trudno być z tego zadowolonym. Domyślam się, że gniazdko zapalniczki pozostaje pod napięciem, gdy kluczyka nie ma w stacyjce, abyś mógł naładować swój telefon (albo uruchomić inne akcesoria). Pod napięciem i pod obserwacją komputera.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: włącznik gniazda zapalniczki uruchamiany poruszeniem, 12 V, blokada zasilania
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"