Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Przełącznik ciśnienia cieczy lub powietrza z przekaźnikiem

Article Image
Elmax
W tym projekcie przełącznika ciśnienia zastosowano przetwornik piezorezystancyjny LM358 OPAMP jako komparator z przekaźnikiem. Układ aktywuje przekaźnik, gdy ciśnienie w systemie przekroczy zadaną wartość. Przełącznik może włączyć lub wyłączyć pompę, zawór, silnik, gdy jest osiągnięte określone ciśnienie.

Punkt wyzwalania jest ustawiany trymerem. LM358 jest używany jako komparator, przekaźnik ma styki normalnie otwarte/normalnie zamknięte o obciążalności prądowej 5 A @ 230 V AC lub 10 A @ 28 V DC. Układ scalony LM78L05 jest wykorzystywany do zasilania czujnika ciśnienia napięciem stałym 5 V. Napięcie robocze tego układu wynosi 12 V i pobiera on około 40 mA prądu, gdy przekaźnik jest w stanie ON. Zastosowaliśmy czujnik ciśnienia MPXV5010DP firmy NXP. Jest to analogowy czujnik ciśnienia i wyjście tego czujnika wynosi od 0,2 V do 4,7 V, proporcjonalnie do zastosowanego ciśnienia w zakresie 0-10 kPa (0 do 1,75 PSI).

Możliwe zastosowania tego przełącznika to pompy przemysłowe, mały kompresor, niskociśnieniowa pompa próżniowa, sprzęt medyczny, wskaźniki poziomu cieczy i ciśnienia.

Typowym zastosowaniem tego przełącznika jest pomiar poziomu cieczy w zbiorniku i wyzwalanie pompy lub zaworu w zadanym punkcie. Zakres pomiaru poziomu cieczy w zbiorniku wynosi od 0 do 100 cm i odpowiada to zakresowi ciśnienia od 0 do 10 kPa. Zobacz na poniższym schemacie jak używać płytki jako włącznika/wyłącznika poziomu wody.

Przetworniki piezorezystancyjne serii MPXV5010DP są najnowocześniejszymi monolitycznymi krzemowymi czujnikami ciśnienia przeznaczonymi do szerokiego zakresu zastosowań, a w szczególności do aplikacji wykorzystujących mikrokontroler lub mikroprocesor z wejściami A/D. Przetwornik ten łączy w sobie zaawansowane techniki mikroobróbki, metalizację cienkowarstwową i przetwarzanie bipolarne, aby zapewnić dokładny, wysoki poziom analogowego sygnału wyjściowego, który jest proporcjonalny do zastosowanego ciśnienia. Port osiowy został zmodyfikowany tak, aby pomieścić rurki klasy przemysłowej.

Czujnik MPXV5010DP

Parametry przełącznika ciśnienia cieczy

  • Zasilanie robocze 12 V DC
  • Maksymalny pobór prądu 40mA
  • Przełącznik wyzwala przekaźnik w zakresie ciśnienia 0 do 10 kPa
  • Przełącznik może pracować z ciśnieniem powietrza lub poziomem cieczy
  • Wyjście przekaźnika jest NO/NC
  • Przełącznik przekaźnika 5 A 230 V AC lub 10 A 28 V DC
  • Wymiary płytki drukowanej: 66,68×26,67 mm

Schemat elektryczny układu przełącznika

Schemat elektryczny układu

 

Galeria
DATA SHEET
Wideo
Do pobrania
Download icon Gerbery Download icon Schemat elektryczny Download icon Nota aplikacyjna

Artykuł LIQUID OR AIR PRESSURE SWITCH WITH RELAY opracowano w wersji polskiej na podstawie współpracy z portalem www.electronics-lab.com.

Firma:
Tematyka materiału: LM358, LM78L05, MPN: MPXV5010DP, MPXV5010DP, ciśnienie, czujnik
AUTOR
Źródło
www.electronics-lab.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"