Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Samodzielnie zrealizowany system nawodnieniowy cz.2 - sterowanie SMSami

Article Image
Elmax
Nietypowy sposób sterowania elektrozaworami nawodnieniowymi 24VAC za pomocą napięcia stałego 13,7V. Oto druga część opisu prowizorycznego systemu.

Obwody kontrolne sterownika nawadniania - schemat i omówienie

Przy zdalnym sterowaniu SMS-ami za pośrednictwem centralki Ropam Optima i smartfonowej aplikacji Ropam Droid, najpierw trzeba otworzyć zawór kulowy, potem indywidualnie włączać kolejne elektrozawory nawodnieniowe na potrzebny czas. Z uwagi na wspólny obwód zasilania (rysunek 2), między wyłączeniem jednego elektrozaworu a włączeniem drugiego niezbędna jest krótka przerwa, co najmniej kilkadziesiąt milisekund, potrzebna do rozładowania kondensatora C8 przez rezystor R9 (można ją trochę skrócić przez dodanie diody). Na koniec trzeba zamknąć elektrozawór kulowy.

Długość czasu nawadniania można ustawić w centralce: albo w konfiguracji indywidualnie dla wykorzystanych wyjść, albo napisać skrypt, który zrealizuje cały cykl nawadniania. Centralka Ropam Optima okazuje się znakomita także i w tym zakresie.

Instalacja z dodatkowym elektrozaworem kulowym zapobiegnie najgorszym problemom, ale przedstawiony prosty sterownik nie ma ż...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: elektrozawory, centralka Ropam Optima, układy CMOS, aplikacja Ropam Droid
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich październik 2020
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"