Subwoofery zostały zaprojektowane do pracy jako para. Dzięki temu można je wykorzystać jako podstawki pod głośniki półkowe, a nasza konstrukcja jest zoptymalizowana pod tym kątem.
Oczywiście możesz je umieścić w pokoju w innym miejscu. Tak długo, jak nie znajdą się zbyt blisko ściany, jakość dźwięku nie powinna ulec pogorszeniu (idealne rozmieszczenie głośników i tak jest zawsze nieco problematyczne).
Konstrukcja subwooferów jest w zasadzie taka sama jak głośników głównych, zasadnicze różnice to: obudowy są wyższe, w każdej jest tylko jeden (duży) przetwornik, który jest umieszczony z boku, a nie z przodu, a dwie pasywne zwrotnice zastąpiono jedną aktywną. To sprawia, że płytka wzmacniacza jest nieco większa niż ta stosowana w głównych kolumnach.
Ponieważ etapy konstrukcji obudowy są takie same, nie będziemy powtarzać ich opisu. Rysunek 17 pokazuje cięcia i otwory, które trzeba wykonać. Tym razem potrzebne będą trzy arkusze 15 mm sklejki (najlepiej szkutniczej) o wymiarach 600×1200 mm, a nie dwa, a ponadto, miejmy nadzieję, że panel przedni subwoofera-2 został już wycięty podczas wykonywania skrzynek monitorów.
Więcej szczegółów znajdziesz na załączonych zdjęciach i opisach konstrukcyjnych. W obudowach zainstalowaliśmy po dwa wzmocnienia, aby usztywnić ścianki. Chociaż subwoofer nie jest przeznaczony do odtwarzania koncertów rockowych, chcemy, aby obudowa była solidna i sztywna. Jedno usztywnienie znajduje się poniżej, a drugie powyżej wycięcia na przetwornik Altronics C3088. Przykleiliśmy je i przykręciliśmy do ścian od wewnątrz.
Jeśli zastosujesz subwoofery inaczej niż my, lub wolisz nie używać ich jako podstawek pod głośniki (np. małe dzieci w pobliżu!), możesz zbudować je o innym kształcie, np. sześcianu.
Musiałbyś tylko zachować objętość wewnętrzną 35 litrów, z portem bass-reflexu z rury PCV o średnicy zewnętrznej 75 mm (72 mm średnicy wewnętrznej) i długości 130 mm. Ponownie, spróbuj uzyskać tolerancję długości ±3 mm.
Adaptacja do wydania polskiego – Andrzej Nowicki