Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Łatwe w budowie. Aktywne głośniki półkowe Hi-Fi, część 3: budowa opcjonalnych subwooferów

Article Image
Elmax
Zakończyliśmy prace nad aktywnymi monitorami (i świetnie one naprawdę brzmią!). Ale mogą brzmieć jeszcze lepiej dzięki dodaniu subwoofera lub dwóch! I właśnie teraz to zrobimy! Zwykle wystarczyłby tylko jeden subwoofer, ale jeśli zbudujesz dwa, będziesz miał jednocześnie wspaniałe podstawki.

Subwoofery zostały zaprojektowane do pracy jako para. Dzięki temu można je wykorzystać jako podstawki pod głośniki półkowe, a nasza konstrukcja jest zoptymalizowana pod tym kątem.

Oczywiście możesz je umieścić w pokoju w innym miejscu. Tak długo, jak nie znajdą się zbyt blisko ściany, jakość dźwięku nie powinna ulec pogorszeniu (idealne rozmieszczenie głośników i tak jest zawsze nieco problematyczne).

Konstrukcja subwooferów jest w zasadzie taka sama jak głośników głównych, zasadnicze różnice to: obudowy są wyższe, w każdej jest tylko jeden (duży) przetwornik, który jest umieszczony z boku, a nie z przodu, a dwie pasywne zwrotnice zastąpiono jedną aktywną. To sprawia, że płytka wzmacniacza jest nieco większa niż ta stosowana w głównych kolumnach.

Ponieważ etapy konstrukcji obudowy są takie same, nie będziemy powtarzać ich opisu. Rysunek 17 pokazuje cięcia i otwory, które trzeba wykonać. Tym razem potrzebne będą trzy arkusze 15 mm sklejki (najlepiej szkutniczej) o wymiarach 600×1200 mm, a nie dwa, a ponadto, miejmy nadzieję, że panel przedni subwoofera-2 został już wycięty podczas wykonywania skrzynek monitorów.

Rysunek 17. Panele subwooferów są wycięte z trzech arkuszy sklejki o wymiarach 600×1200 mm. Podobnie jak w przypadku monitorów, można przeciąć dwa arkusze przez środek. Aby nie trzeba było kupować czwartego arkusza na jeden panel przedni, ostatni element jest wykonany z jednego z odciętych arkuszy głośników półkowych (patrz rysunek 13, w poprzednim numerze EdW)

Więcej szczegółów znajdziesz na załączonych zdjęciach i opisach konstrukcyjnych. W obudowach zainstalowaliśmy po dwa wzmocnienia, aby usztywnić ścianki. Chociaż subwoofer nie jest przeznaczony do odtwarzania koncertów rockowych, chcemy, aby obudowa była solidna i sztywna. Jedno usztywnienie znajduje się poniżej, a drugie powyżej wycięcia na przetwornik Altronics C3088. Przykleiliśmy je i przykręciliśmy do ścian od wewnątrz.

Jeśli zastosujesz subwoofery inaczej niż my, lub wolisz nie używać ich jako podstawek pod głośniki (np. małe dzieci w pobliżu!), możesz zbudować je o innym kształcie, np. sześcianu.

Musiałbyś tylko zachować objętość wewnętrzną 35 litrów, z portem bass-reflexu z rury PCV o średnicy zewnętrznej 75 mm (72 mm średnicy wewnętrznej) i długości 130 mm. Ponownie, spróbuj uzyskać tolerancję długości ±3 mm.

 

Adaptacja do wydania polskiego – Andrzej Nowicki

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: AKTYWNE GŁOŚNIKI HI-FI, SUBWOOFER, BUDOWA ZWROTNIC PASYWNYCH, MONTAŻ OBUDÓW MONITORÓW, BASS-REFLEX, BUDOWA WZMACNIACZA PŁYTOWEGO MONITORA, MODUŁ WZMACNIACZA TDA7398
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"