Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Łatwe w budowie. Aktywne głośniki półkowe Hi-Fi z opcjonalnymi subwooferami, część 1

Article Image
Elmax
Te monitory – głośniki o wysokiej jakości – są przeznaczone do użytku z telewizorami, komputerami lub sprzętem audio. Są niedrogie i łatwe w budowie, a jednocześnie mają doskonałą jakość dźwięku, z niskimi zniekształceniami i dość płaską charakterystyką częstotliwościową. Jeśli więc szukasz głośników półkowych DIY i wiernej reprodukcji dźwięku, bez wydawania majątku, ten projekt jest dla Ciebie. Opcjonalnie, dopasowane subwoofery znacznie zwiększają poziom najniższych tonów i zapewniają znacznie wyższą głośność.

Nowoczesne telewizory cały czas stają się cieńsze i zgrabniejsze. O ile ta tendencja świadczy o wielkim skoku w technologii wyświetlania obrazu, o tyle istnieje kilka praw fizyki, które ograniczają możliwości wewnętrznych głośników, dopasowanych wzorniczo do nowoczesnych telewizorów i umieszczonych w niewielkiej dostępnej dla nich przestrzeni.

Nie ma się co oszukiwać – głośniki w prawie wszystkich nowoczesnych telewizorach, jeśli w ogóle są, brzmią fatalnie, a niektóre nie zapewniają nawet zrozumiałości mowy.

Idealnym rozwiązaniem jest zewnętrzny zestaw głośników i wzmacniacz podłączony do telewizora. Dla zwiększenia wygody wzmacniacz może znajdować się w obudowie samych głośników.

Głośniki można podłączyć do wyjścia liniowego (lub słuchawkowego) telewizora, dzięki czemu nadal można korzystać ze zdalnej regulacji głośności pilotem.

Głośniki, które dobrze współpracują z telewizorem, nadają się również bardzo dobrze do zapewnienia wysokiej jakości dźwięku z komputera, do oglądania filmów i słuchania muzyki, grania w gry lub do edycji dźwięku i filmów.

Dzięki wbudowanym wzmacniaczom i wysokiej jakości głośniki idealnie pasują do tych zadań.

Zaprojektowałem je tak, aby miały niewielkie wymiary i nie zajmowały zbyt wiele miejsca. Jednak w niektórych przypadkach, szczególnie przy oglądaniu telewizji i filmów, możesz potrzebować więcej niskich tonów niż może to zapewnić mała obudowa.

Dlatego też w razie potrzeby, opcjonalne, dopasowane wzorniczo, zestawy bass-reflex poszerzają pasmo przenoszenia, a ponieważ zawierają własny wzmacniacz, zwiększają głośność maksymalną.

Adaptacja do wydania polskiego – Andrzej Nowicki

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Aktywne głośniki Hi-Fi, subwoofer
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich luty 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"