Cały projekt miał żartobliwy początek, jak wskazuje autor, ale okazało się, że system jest zdumiewająco precyzyjny w rozpoznawaniu rytmu pukania do drzwi. Jeśli czułość algorytmu jest ustawiona na maksimum, może nawet rozpoznawać różne osoby, nawet jeśli dają ten sam stukot! Powoduje to wiele fałszywych niepowodzeń, co nie jest dobre, szczególnie gdy spieszymy się i chcemy jak najszybciej wejść do pomieszczenia.
Układ jest programowalny. Wystarczy nacisnąć przycisk programowania i wystukać nowy rytm, a wtedy układ otworzy drzwi tylko przy nowym haśle. Domyślny stukot to znana melodyjka "Shave and a Haircut", ale można go bez problemu przeprogramować na cokolwiek innego, o długości do 20 stuków. Można użyć swojej ulubionej piosenki, ciągu znaków zaszyfrowanych morsem, słowem - cokolwiek.
Potrzebne elementy
Realizacja tego projektu zajmie kilka godzin i wymaga co najmniej podstawowych umiejętności mechanicznych, znajomości elektroniki i programowania na platformie Arduino. Oprócz tych umiejętności potrzebne będą podstawowe narzędzia, takie jak wiertarka, piła, która potrzebna będzie do cięcia rur PCV, lutownica i podstawowe narzędzia. Wśród komponenty potrzebne będą:
- płytka Arduino Duemilanove (lub inna zgodna płytka lub po prostu mikrokontroler z co najmniej 1 wejściem analogowym i 3 wyjściami cyfrowymi);
- silnik redukcyjny 5 V - im większy będzie jego moment obrotowy, tym lepiej. Autor rekomenduje silnik o momencie co najmniej 11 Ncm przy zasilaniu 5 V;
- głośnik piezoelektryczny o średnicy 30 mm. Można użyć większego lub mniejszego, pamiętając, że mniejsze będą mniej wrażliwe;
- przycisk zwykły chwilowy (normalnie wyłączony);
- czerwona i zielona dioda LED;
- tranzystor NPN P2N2222A;
- dioda prostownicza (1N4001 lub podobna);
- rezystory: 2,2 kΩ, 10 kΩ, 1 MΩ oraz 2×560 Ω (lub inne, potrzebne do zapalenia diody LED przy 5 V);
- mały kawałek płytki uniwersalnej do montażu (wystarczy 5×15 otworów);
- złącze na baterię 9 V i bateria 9 V (lub dowolny inny sposób dostarczenia 7...12 V do Arduino. Można zastąpić ją zasilaczem wtyczkowym).
Układ nie ma obudowy. Zamiast tego elementy są zainstalowane na stelażu z rurek PCV. Do konstrukcji stelaża potrzebne jest około 50 cm rurki o średnicy 1/2" i trzy łączniki do rurek do połączenia pod kątem prostym, pojedynczy łącznik do połączenia pięciu rurek i dwie zaślepki do rurek. Do zamocowania układu na drzwiach autor przewidział przyssawki - trzy sztuki o średnicy 1/2" każda, ale nie każde drzwi się do tego nadają. Jeśli na naszych drzwiach nie można zamontować przyssawek, należy rozważyć inny sposób montażu.
Dodatkowo potrzebny będzie płaskownik o szerokości 12 mm i grubości około 0,25...0,5 mm i blaszka o szerokości 25 mm i grubości 1 mm. Może ona być wykonana ze stali, miedzi itp. Do montażu całości potrzebne są śruby, dwie o średnicy 1,5 mm lub 3 mm i długości 10 mm i 2 śruby M1,6 o długości 16 mm. Najlepiej, aby wszystkie były wyposażone w podkładki. Te ostatnie potrzebne są do mocowania silnika - jeśli nasz ma inne otwory, może wymagać M1,6 lub M2.