Sejsmografy są używane do monitorowania aktywności sejsmicznej na całym świecie, co pozwala na wykrywanie i analizowanie trzęsień ziemi oraz innych zjawisk geologicznych. Urządzenia te stosuje się, oprócz do wykrywania trzęsień ziemi, także do badania ruchów tektonicznych – to pozwala na lepsze zrozumienie geologii i geofizyki Ziemi. Za pomocą takich urządzeń monitoruje się również wulkany oraz lodowce, ale także stworzone przez człowieka instalacje i budowle, takie jak systemy do wydobycia ropy naftowej czy gazu, a także kopalnie itp.
Dodatkowo, sejsmografy często są istotnym elementem systemów pomiarowych w geologii, gdzie są używane do badania struktur geologicznych pod powierzchnią ziemi, rejestrując odbicia sztucznych fal sejsmicznych (wywołanych przez człowieka, np. uderzając specjalnymi młotami o podłoże czy z pomocą materiałów wybuchowych) od różnych warstw skał, co pozwala na tworzenie obrazów geologicznych.
Sejsmografy mają zastosowanie w różnych dziedzinach nauki i przemysłu, które wymagają monitorowania i analizy ruchów sejsmicznych oraz zjawisk związanych z aktywnością sejsmiczną. Dzięki tym urządzeniom naukowcy mogą lepiej zrozumieć i przewidywać trzęsienia ziemi oraz inne aktywności tektoniczne, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i ochrony ludzi i infrastruktury.
Pokazana w artykule konstrukcja jest oczywiście tylko uproszczonym sejsmografem, który najpewniej nie nadaje się do większości z opisanych zastosowań, jednak jest to ciekawa konstrukcja, która może być dobrym punktem wyjścia do dalszych doświadczeń.
Sejsmograf składa się z czujników wstrząsów, które rejestrują ruchy podłoża w różnych kierunkach, a także z mechanizmu rejestracji tych ruchów. Rejestracja jest zazwyczaj prowadzona na specjalnym papierze w postaci wykresu lub, coraz częściej, cyfrowo w pamięci komputera itp.
Potrzebne elementy
Konstrukcja wymaga zaledwie kilku elementów do zbudowania w pełni działającego, prostego sejsmografu. Są to:
- moduł Arduino NANO,
- moduł z akcelerometrem MPU 6050,
- moduł z układem ULN2003 do sterowania silnikiem,
- silnik krokowy 28BYJ-48,
- serwo modelarskie SG90,
- opornik 470 Ω,
- dioda LED.
Ponadto potrzebne będzie oprogramowanie. Do zaprogramowania modułu wymagane jest Arduino IDE i odpowiednie sterowniki, jeśli nasz komputer ich wymaga. Oprogramowanie dla tego urządzenia zostało opracowane w środowisku Visuino, które pozwala na graficzne projektowanie i zapisywanie algorytmu, który jest następnie automatycznie tłumaczony do kodu Arduino.