Zaprezentowany poniżej projekt jest wynikiem pracy magisterskiej z Instytutu ATLAS na University of Colorado, Boulder, jaką przygotował Chris Hill. Obecnie jest on doktorantem tego instytutu i bada interfejsy służące do ulepszania ludzkich zmysłów. Projekt Resolve-Ables to kolekcja urządzeń noszonych, które umożliwiają wizualizację zjawisk, których nie jesteśmy w stanie dostrzec naszymi biologicznymi zmysłami. Człowiek otoczony jest mnóstwem takich zjawisk, gdyż świat postrzega w bardzo ograniczony sposób, obserwując samodzielnie tylko wąski wycinek widm otaczającego nas promieniowania. Oczywiście, już od dawna możemy mierzyć, obserwować itd. te zjawiska z użyciem aparatury naukowej, jednak omówione w tym artykule proste układy nie mają realizować laboratoryjnych pomiarów tych zjawisk. Ich celem jest przetwarzanie tych pomiarów na intuicyjnie rozumiane przez ludzi reprezentacje, dzięki czemu urządzenia pokazane poniżej mogą funkcjonować, jako rozszerzenie naszych zmysłów.
Pomysł ten, jak i cały projekt, doskonale wpisują się w trend transhumanizmu. Jest to ruch występujący na pograniczu kultury, filozofii, technologii itd., który postuluje potrzebę rozwinięcia człowieka z użyciem nowoczesnej technologii. Realizacja tego rodzaju urządzeń może być doskonałym punktem wejścia do własnych badań w zakresie transhumanizmu.
Tło, kontekst i inspiracja
Jak opisuje autor „katalizatorem tego projektu była dyskusja, którą przeprowadziłem z moim promotorem, Danielem Leithingerem we wrześniu na temat projektu Immaterials autorstwa Timo Arnalla, Jørna Knutsena i Einara Sneve Martinussena. Ta grupa używała komercyjnych lamp LED do wizualizacji pól skanera RFID i routera Wi-Fi”. „Kilka innych projektów również zainspirowało wizualizacje, które chcę wykonać w ramach tej pracy” dodaje Hill. Wskazuje on na projekty takie, jak mierzący pole elektromagnetyczne (EMF) Light Paintings autorstwa Luka Sturgeona i Shamika Raya oraz obrazy świetlne autorstwa Anthonego Devincenziego wizualizujące pole wokół urządzeń codziennego użytku. Nie są to jedyne dzieła, które realizują malowanie światłem, jakie wskazuje autor, ale pozostałe z nich mają raczej tylko aspekt estetyczny, a nie techniczny, więc ich omawianie zostało pominięte.
Resolve-Ables
Nazwa Resolve-Ables pochodzi od angielskiego słowa dotyczącego rozdzielczości mikroskopu, pozwalającej na rozdzielanie, czy też dostrzeganie pewnych cech. Dodatek ables, czyli zdolni wskazuje, na przekazywanie pewnych zdolności. W tym przypadku, chodzi właśnie o zdolność do dostrzegania pewnych cech, których normalnie – nieuzbrojonym okiem – nie da się dostrzec.
Systemy Resolve-Ables skupiają się na wizualizacji zjawisk za pomocą urządzeń noszonych. Techniką, którą autor wybrał do wizualizacji jest tzw. malowanie światłem, technika fotograficzna, która wykorzystuje długi czas naświetlania aparatu i ruchome źródło światła do tworzenia wizualizacji. Eksperymentalny charakter projektu sprawia, że w ramach tej techniki autor sporo eksperymentował z różnymi koncepcjami technicznymi. Pozwoliło to lepiej zilustrować te koncepcję w projekcie.
Cały projekt składa się z trzech głównych urządzeń: