Autor projektu, Thomas Laireiter, paralotniarz i programista, kilka lat temu skonstruował swój pierwszy wariometr, opierając się na konstrukcji innego twórcy z portalu Instructables. Urządzenie działało bez zarzutu, ale autor poniższej konstrukcji postanowił zmienić kilka rzeczy. System zasilany był baterią 9 V, która zajmowała dużo miejsca, przez co obudowa układu była nieporęczna. Często w najbardziej obiecujący dzień lotów bateria się wyczerpywała i zawsze trzeba było mieć przy sobie zapasową baterię, inaczej urządzenie nie działało.
Dlatego też Thomas postanowił zaprojektować własny wariometr, inspirowany innymi konstrukcjami tego rodzaju urządzeń. Głównym celem projektu było zmniejszenie urządzenia i dodanie akumulatora z układem ładowania, zamiast zasilenia bateryjnego. Zmieniony został także wyświetlacz (na moduł OLED ze sterownikiem), co oznaczyło, że konieczne jest napisanie nowego oprogramowania układowego dla mikrokontrolera.
Rezultatem tych prac jest kompaktowy wariometr z niewielkim wyświetlaczem i zintegrowanym akumulatorem, który ładować można poprzez standardowy port microUSB. Moduł mierzy zaledwie 8×3×2 cm, a dzięki jasnemu wyświetlaczowi graficznemu OLED, wskazania układu widoczne są nawet w słabych warunkach oświetleniowych – w ciemności, jak i w mocnym słońcu.
Potrzebne elementy
Do zbudowania opisywanej konstrukcji potrzebne są następujące elementy i moduły:
- Arduino Nano,
- moduł z TC4056A (ładowarka ogniwa li-poly),
- piezo buzzer,
- rezystor 10 kΩ,
- przełącznik dwupozycyjny, bistabilny,
- przycisk chwilowy (microswitch),
- moduł z czujnikiem ciśnienia BMP280,
- wyświetlacz OLED 32×128 pikseli z zintegrowanym sterownikiem SSD1306,
- akumulator litowo-polimerowy 1S,
- opornik 4...10 kΩ SMD o rezystancji zależnej od prądu ładowania ogniwa litowo-polimerowego (patrz w tekście poniżej).