Autor tego urządzenia nazwał je elektronicznym pantografem nie bez powodu, działa ono analogicznie, do klasycznego pantografu używanego do kreślenia w skali (nie, nie chodzi o taki pantograf, jak na pociągu czy tramwaju). Pantograf to urządzenie do kopiowania linii na płaskiej powierzchni za pomocą równoległych prętów obracających się względem ustalonych wspólnych osi. Regulując odległości, gdzie pręty te się obracają, zmienia się skale kopiowania linii. Zasada działania pantografu zilustrowana jest schematycznie na rysunku 1.
Ponieważ pantograf jest elektroniczny, potrzebuje tylko dwóch drążków i zapisuje pozycję elektronicznie. Zarejestrowane pozycje mogą następnie posłużyć do narysowania skopiowanych linii w dowolnej skali w komputerze.
Pomiar pozycji drążków – kąta skrętu pomiędzy nimi – bazuje na sensorze Halla, umieszczonym w pobliżu magnesu. Elementy te obracają się względem siebie, co zmienia rzut pola magnetycznego na sensor. Dokładny opis działania tego sensora zawarto w dalszej części artykułu.
Do konstrukcji zaprezentowanego pantografu potrzebna jest precyzyjnie skalibrowana drukarka 3D, ponieważ dokładność konstrukcji jest zdecydowanie kluczowym elementem jej powodzenia. Systemem steruje moduł Arduino NANO z wyświetlaczem LCD do wyświetlania współrzędnych, ale aby zrobić coś praktycznego z zebranymi danymi wyjściowymi, wymagana jest aplikacja na komputer PC, która da graficzną reprezentację danych. Aby zrealizować projekt, należy mieć podstawowe doświadczenie z platformą Arduino.
Ponadto przyda się elementarna wiedza na temat składni mechanizmów zapisu za pomocą tzw. G-Code (jest to znormalizowany język zapisu poleceń dla urządzeń sterowanych numerycznie).