Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Prosty dozownik płynów dla zakładów rozlewniczych

Article Image
Elmax
Zautomatyzowane maszyny do napełniania płynami są używane w rozlewniach takich produktów jak oleje, mleko i napoje. Jednak maszyny te są drogie i niedostępne dla większości małych rozlewni. Poniższy prosty dozownik uwalnia litr płynu za każdym razem, gdy przycisk jest wciśnięty.

Układ i działanie

Schemat ideowy prostego dozownika cieczy zawiera stabilizator napięcia 5 V, 7805 (IC1), mikrokontroler ATtiny85A AVR (MCU) (IC2), czujnik przepływu cieczy YF-S201, dwukolorową diodę LED BICO1 o wspólnej katodzie, zawór elektromagnetyczny normalnie zamknięty oraz tranzystor BD139 NPN (T1). Mikrokontroler AVR ATtiny85A jest mózgiem układu, który steruje wcześniej zdefiniowaną ilością wypływającej cieczy. Czujnik przepływu podłączony jest do złącza J1, a zawór elektromagnetyczny do złącza J2. W trybie gotowości dwukolorowa dioda LED świeci się na czerwono, a zawór jest odłączony od zasilania. Po każdym naciśnięciu przycisku S1 zawór zostaje wzbudzony i ciecz jest uwalniana z zaworu elektromagnetycznego. Dwukolorowa dioda LED miga na zielono, sygnalizując w ten sposób, że trwa napełnianie zbiornika cieczą. Gdy przepływ cieczy osiągnie zdefiniowaną ilość, zawór zostaje odłączony od zasilania przez jednostkę MCU.

Dwukolorowa dioda LED świeci na czerwono, kiedy wskazuje, że proces napełniania został zakończony. Ten cykl powtarza się za każdym razem, gdy naciśniemy przycisk. Przycisk S2 służy do ręcznego resetowania MCU.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: ATtiny85, Arduino IDE, Arduino Uno
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"