Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Urządzenie wykrywające promieniowanie radioaktywne

Article Image
Elmax
Promieniowanie radioaktywne jest jednym z najniebezpieczniejszych zabójców organizmów żywych. Może pochodzić nawet z odległej detonacji broni jądrowej i prowadzi do skażenia dużego obszaru. Zabija nie tylko ludzi i inne organizmy żywe, ale powoduje także skażenie środowiska naturalnego. Najważniejszym działaniem zaradczym jest jak najwcześniejsze wykrycie zagrożenia.

W przypadku zagrożenia, jakie niesie promieniowanie radioaktywne, bardzo ważne jest przedsięwzięcie środków łagodzących masową destrukcję ludzi i środowiska. Środki bezpieczeństwa powinny być podjęte zarówno w przypadku zagrożenia wojną z użyciem broni masowej zagłady jak i w przypadku awarii reaktora jądrowego. Na takie okoliczności i zagrożenia wykonamy detektor promieniowania: alfa, beta i gamma. Detektor ten nie tylko wskaże wartość promieniowania, ale zaalarmuje nas wystarczająco wcześnie jak tylko bezpieczny poziom zostanie przekroczony.

Budowa urządzenia

W układzie zastosowano Tubę Mullera oraz licznik Geigera, który jest sercem tego projektu i zmierzy poziom promieniowania. Prototyp wykonany przez autora pokazano fotografii powyżej. Schemat zbliżony do blokowego, tylko 4 podzespoły: tuba Mullera GM, moduł licznika Geigera, wyświetlacz OLED SSD1306 oraz płytkę mikrokontrolera ESP32S.

Spis użytych podzespołów:

  • GM Muller tube – M4011GM tube,
  • moduł licznika Geigera-Mullera 5 V,
  • wyświetlacz OLED z kontrolerem SSD1306,
  • płytka mikrokontrolera ESP32S.
Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: promieniowanie radioaktywne, tuba Mullera GM, licznik Geigera-Mullera, ESP32S
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich grudzień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"