Zamki biometryczne, czyli takie, które potrafią odczytać pewne unikalne cechy naszego ciała i traktują je jako klucz, są znane już od dłuższego czasu. Najstarszymi i najpopularniejszymi z nich są zamki, które wykorzystują odcisk naszego palca. Każdy człowiek ma inny układ linii papilarnych na dłoni, co czyni z nich klucz idealny. Współczesne zautomatyzowane czytniki linii papilarnych dostępne są jako kompaktowe moduły, umożliwiające proste skanowanie i rozpoznawanie odcisków.
Autor tego projektu mieszka w małym mieszkaniu w Shenzhen z żoną i dzieckiem w wieku 5 miesięcy. „Czasami muszę wyjść, na przykład na dół do sklepu po cukier czy pieluchy dla mojego dziecka. Ale zawsze zapominam nosić ze sobą klucze, więc muszę zapukać do drzwi lub zadzwonić do żony, aby otworzyła mi drzwi. Przy tej okazji dziecko zawsze budzi się i zaczyna płakać”, opisuje swoją motywację do budowy tego urządzenia autor. Jego pierwszym pomysłem był zakup gotowego zamka z czytnikiem linii papilarnych, ale takich zamków na rynku jest mnóstwo, a w dodatku są one drogie i kłopotliwe w instalacji. Stąd też pomysł samodzielnego skonstruowania takiego zamka z zastosowaniem gotowych, dostępnych modułów dla Arduino.
Potrzebne elementy
Zanim przystąpimy do kompletowania elementów do konstrukcji zamka, należy przyjrzeć się naszym drzwiom i temu, jak są kontrolowane od strony mieszkania. Pozwoli to w prosty sposób zmechanizować nasz zamek, aby bez konieczności poważnych przeróbek można było sterować nim elektronicznie.
Na fotografii 1 został pokazany fragment drzwi i zamontowany na nich zamek w domu autora projektu. Jak zaznaczono na zdjęciu, dopóki zaznaczona na czerwono część pozostaje odciągnięta w kierunku strzałki, drzwi można otworzyć bez klucza. Jeśli element ten pozostaje zwolniony – zaznaczona część wraca do swojej pierwotnej lokalizacji i drzwi zostają zamknięte. Wystarczy zatem odpowiednie umocowanie pojedynczego serwomechanizmu, aby kontrolować drzwi z poziomu Arduino.
Kluczowym elementem będzie skaner odcisków palców. To ten element pozwoli określić, czy dana osoba może wejść do domu. Ponadto niezbędny będzie moduł Arduino, który umożliwi komunikację z czytnikiem i będzie kontrolował serwomechanizm.
Lista zastosowanych przez autora elementów prezentuje się następująco (fotografia 2):
- Moduł Crowduino – płytka mikrokontrolera kompatybilna z Arduino. Jest tańsza niż oryginał, a poza tym ma pewne ulepszenia w projekcie, takie jak przycisk resetowania z boku. Można użyć zamiast niej dowolnej innej płytki z mikrokontrolerem, kompatybilnej z Arduino;
- Czujnik odcisków palców – autor wykorzystał moduł oznaczony SOT6439F (fotografia 3). Jest on wyposażony w interfejs UART, a dodatkowo dostępne są biblioteki do Arduino do jego obsługi;
- Serwomotor z wystarczającym momentem obrotowym do przesunięcia zapadki lub odblokowania drzwi – zależnie od konstrukcji naszych drzwi, którymi chcemy sterować;
- Klej lub cokolwiek innego, co pozwoli zamocować całą konstrukcję na drzwiach;
- Zasilacz USB 5 V lub zasilacz 9 V ze złączem baryłkowym;
- Przewody połączeniowe.