Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Alarm kuchenny z wykorzystaniem czujnika gazu MQ2

Article Image
Elmax
Z gazem „nie ma żartów”. Najczęstszą przyczyną pożaru w kuchni jest ulatnianie się gazu. Ten projekt powinien zabezpieczyć przed tak poważnym zdarzeniem. Zastosowany czujnik powinien wykryć niebezpieczne stężenie gazu LPG, jak również powinien zareagować na zadymienie. W takiej sytuacji powinien rozlec się alarm w celu natychmiastowej interwencji i stwierdzenia przyczyny ew. ulatniania się gazu.

Działanie układu wg bieżącego projektu

opiera się na wykorzystaniu niedrogiego i niewielkich rozmiarów sensoru czułego zarówno na obecność gazu jak i dymu. MQ2 jest sensorem półprzewodnikowym typu MOS (Metal Oxide Semiconductor). Jest on czuły na obecność gazów palnych jak: LPG, propan-butan, metan, wodór, także tlenek węgla. MQ2 umieszczony w środowisku o dużym stężeniu tego typu gazów, jak również w sytuacji zadymienia, zmienia rezystancję między elektrodami czynnymi. Sytuację taką jest łatwo wykryć włączając czujnik w obwód prostego dzielnika rezystancyjnego z potencjometrem lub zwykłym rezystorem. MQ2 zawiera dwie elektrody wykonane z tlenku aluminium Al2O3 oraz niewielkiej mocy grzejnik. Warstwą „czynną” czułą na obecność gazów jest SnO2. 

Schemat układu i jego działanie

W układzie wykorzystano transformator obniżający napięcie sieciowe AC (X1), mostek prostowniczy (BR1), 5-cio woltowy stabilizator LM7805 (IC1), czujnik MQ2 (Sensor1), wzmacniacz operacyjny LM358 (IC2), timer NE555 (IC3), pięcio-woltowy przekaźnik RL1, piezoelektryczny buzzer (BZ1), oraz niewielką ilość prostych elementów pasywnych. Za mostkiem prostowniczym wstawiono kondensator elektrolityczny C1 w celu odzyskania i filtrowania składowej stałej napięcia. Układ alarmu zasilany jest napięciem stałym 5 VDC. Napięcie to jest stabilizowane popularnym LM7805 ze zmiennego 9 VAC pozyskanego transformatorem X1 o obciążalności uzwojenia wtórnego na poziomie 0,5 A. Napięcie sieciowe 230 VAC podłączono do uzwojenia pierwotnego transformatora za pośrednictwem złącza CON1. 9 VAC z uzwojenia wtórnego prostowane jest mostkiem BR1.

Wstępnie filtrowane napięcie stałe podane jest na stabilizator liniowy LM7805 na wyjściu którego dostępne jest 5 VDC. Świecenie diody LED1 informuje o obecności tego napięcia. 

Wyjście czujnika MQ2 podłączono na wejście nieodwracające wzmacniacza operacyjnego, który pracuje tu w roli komparatora. Napięcie referencyjne podane jest na wejście odwracające WO (pin 2 LM358). Tu zastosowano potencjometr, dzięki któremu można ustawić próg działania, co przekłada się na czułość alarmu względem stężenia gazu w powietrzu. Wysoki stan wyjścia wzmacniacza operacyjnego oznacza alarm. Za pośrednictwem tranzystora T1 włączany jest sygnał alarmowy z buzzera. 

Zatem działanie całości układu jest bardzo proste. 

Po podłączeniu zasilania 230 VAC do złącza CON1, powinna zaświecić się dioda LED1 informując o gotowości działania alarmu. W przypadku zadymienia lub niebezpiecznego stężeniu gazu z powietrzu, napięcie na wyjściu czujnika MQ2 podnosi się. Po przekroczeniu wartości ustawionej potencjometrem VR1, następuje zmiana stanu wyjścia WO z niskiego na bliski zasilania +5 V.

Wówczas zostanie wysterowana baza T1. Tranzystor ten przejdzie w stan nasycenia, konsekwencją czego jest włączenie sygnału dźwiękowego z buzzera, co powinno wzbudzić czujność w celu sprawdzenia przyczyny takiego stanu rzeczy. 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Wideo
Firma:
Tematyka materiału: czujnik gazu MQ2, Alarm kuchenny, NE555
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2024
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"