Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Aktywowany głosem system automatyki domowej dla pacjentów obłożnie chorych

Article Image
Elmax
Można zrobić wersję alternatywną dla komend tekstowych zamiast komend głosowych. Proponowany system jest przyjazny dla użytkownika, a do jego obsługi nie jest potrzebna pomoc techniczna.

Bezprzewodowy zestaw słuchawkowy noszony przez osobę przekazuje głos tej osoby do smartfona, który korzysta z aplikacji Google Assistant. Aplikacja ta posiada oprogramowanie do rozpoznawania głosu, którego zadaniem jest interpretacja i tłumaczenie komend głosowych na dane cyfrowe zrozumiałe dla mikrokontrolera w celu wykonania wymaganego zadania (zadań). Sekcja sterowania zawiera mikrokontroler z wbudowanym modułem Wi-Fi, przekaźnik i powiązane układy.

Układ i działanie

System odbiera komendy głosowe poprzez Asystenta Google uruchomionego na smartfonie. Jeśli komenda jest poprawna (np. Light On), aplet „If This, Then That” (IFTTT) wyśle żądanie usługi sieciowej do serwera Blynk i przekształci je na dane cyfrowe zrozumiałe dla mikrokontrolera, a następnie przekaże dane do mikrokontrolera bezprzewodowo przez Wi-Fi i uruchomi urządzenie zgodnie z komendą głosową.

Jak pokazano na schemacie ideowym, system wykorzystuje płytkę ESP32 (Board1), na której znajduje się mikrokontroler zintegrowany z nadajnikiem Wi-Fi. Po otrzymaniu komendy głosowej włącza on sterownik przekaźnika. W tym przypadku przekaźniki 5 V służą do włączania/wyłączania światła, wentylatora i telewizora. (Zamiast pojedynczych przekaźników można zastosować 3-kanałowy moduł przekaźnikowy).

Za każdym razem, gdy ESP32 otrzyma prawidłowe polecenie, program wyzwala wysoki lub niski sygnał na swoich pinach GPIO połączonych z przekaźnikami, które sterują urządzeniami gospodarstwa domowego. Serwomotor służy do zmiany pozycji oparcia łóżka w górę lub w dół.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Google Assistant, Wi-Fi, ESP32, Arduino IDE, BC547
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"