Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Niskoszumny zasilacz do Theremina, część 1

Article Image
O nie, tylko nie kolejny zasilacz! Słyszę, jak mówisz. „Można je przecież kupić przez Internet za pięć funciaków, a ja mam takich 20, w kuchennej szufladzie”. To jest prawda, jeśli te hałaśliwe, nieuziemione czarne plastikowe „brodawki” naścienne przeznaczone na wysypisko, są tym co chcesz. Podłącz taki zasilacz do Theremina, radia AM lub przedwzmacniacza Hi-Fi, a ich osiągi ulegną pogorszeniu. Thereminy wygenerują okropny brzęczący dźwięk o częstotliwości 50 Hz, ponieważ zakłócenia elektromagnetyczne (EMI) związane z siecią elektryczną, z tanich zasilaczy modulują wysokość tonu. Jeszcze gorzej jest, jeśli zasilacz jest konstrukcją impulsową.

Wiele zasilaczy tego typu ma kondensatory typu Y o wartości 4,7 nF podłączone od wejścia sieciowego do linii 0 V, co gwarantuje, że Thereminy będą idealnie dopasowane. W przypadku większości urządzeń elektronicznych – takich jak komputery PC, telewizory czy drukarki – emisje w.cz. (o częstotliwości radiowej) zasilacza, nie mają znaczenia. Przepisy europejskie (CE, zwane cynicznie „chińskim eksportem”) nie przejmują się zakłóceniami emitowanymi w zakresie poniżej 1 MHz. To jeden z powodów, dla których jest tak wielu rozczarowanych inżynierów od dźwięku i odbiorników radiowych niskich częstotliwości.

Konstrukcje o niskim poziomie zakłóceń

Jest jedno wyjście z tej nędzy modulacyjnej, a mianowicie budowanie własnych zasilaczy. W ciszy obecnego lock-downu, wyjątkowo niski poziom szumow tego projektu, pokazanego na fotografii otwierającej artykuł, będzie jeszcze bardziej zauważalny.

Najprostszym sposobem zmniejszenia wpływu EMI jest odległość, ponieważ pola podlegają prawu odwrotnych kwadratów (podwójna odległość – intensywność spada czterokrotnie (tj. dwa do kwadratu)). Chociaż nie lubię zewnętrznych zasilaczy, to nic nie zastąpi odległości jako sposobu zmniejszenia wpływu zakłóceń. Jeśli budujesz drogi sprzęt audio/muzyczny, w którym wymaga się wewnętrznego zasilacza, to użycie ekranowanego transformatora toroidalnego jest praktycznie obowiązkowe. W przypadku Theremina umieszczonego w dużym lub długim pudełku często możliwe jest umieszczenie zasilacza oddzielnie.

W dół do ziemi

Aby zapewnić maksymalny zakres gry, Theremin powinien być uziemiony, aby zamknąć obwód pojemnościowy między dłonią a anteną. Większość zasilaczy ściennych w ogóle nie ma uziemienia; często posiadają, łatwo łamiący się plastikowy kołek w pozycji uziemienia we wtyczce (dotyczy to realiów brytyjskich). W Wielkiej Brytanii uniemożliwia to podłączanie ich do gniazdka sieciowego, co skutkuje większą ilością e-odpadów. Mój zasilacz jest – oczywiście! – uziemiony przez odpowiednie trójbolcowe gniazdo i wtyczkę sieciową.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: zasilacz, Theremin, Hi-Fi, EMI
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich sierpień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
sierpień 2023
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"