Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Powrót do układów tensometrycznych

Article Image
W numerze grudniowym EdW przyjrzeliśmy się tensometrom i sygnałom różnicowym w artykule zainspirowanym przez post na forum EEWeb od Scotta Silera, który napisał: „Jestem inżynierem lotnictwa i pracuję nad pobocznym projektem, polegającym na zbieraniu danych z tensometru za pomocą NI DAQ (urządzenie do akwizycji danych firmy National Instruments). Sygnał wyjściowy wynosi 0…36 mV DC, więc potrzebuję trzykrotnego wzmocnienia, aby lepiej wykorzystać możliwości DAQ. Moje doświadczenie elektroniczne jest ograniczone do kilku zajęć, które odbyłem podczas moich studiów licencjackich. Mam wzmacniacz operacyjny AD8628 i zbudowałem podstawowy, nieodwracający układ z ujemnym sprzężeniem zwrotnym, jak widać na załączonym rysunku. Napięcie zasilające wynosi 0 do 3 V DC. Wydaje się, że układ nie ma żadnego wzmocnienia, a zamiast tego napięcie wyjściowe jest w rzeczywistości niższe niż wejściowe”.

Otrzymaliśmy e-mail od Johna Ellisa, który uważał, że nie zdiagnozowałem problemów z układem Scotta wystarczająco szczegółowo. John napisał: „Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł Iana Bella na temat tensometrów i wzmacniaczy różnicowych.

Pomyślałem jednak, że artykuł mógł dostarczyć nieco więcej informacji na temat problemu, z którym borykał się Scott Siler, co mogło być bardziej pomocne dla Waszych czytelników przy projektowaniu ich własnych układów sensorycznych”.

John przedstawił również własną analizę układu, wyprowadzając wzór na niesymetryczne wzmocnienie dla układu na rysunku (co pokazuje, że nie jest to dobry wzmacniacz różnicowy), a także wskazując na możliwe problemy z napięciem wejściowym wspólnym (co może być głównym powodem, że układ nie zadziałał). Przyjrzymy się tym aspektom projektowania układów ze wzmacniaczami operacyjnymi.

W odpowiedzi na krytykę Johna – jest kilka powodów, dla których niekoniecznie przyglądamy się szczegółom problemów zamieszczanych na forum. Po pierwsze, pełne szczegóły nie zawsze są zamieszczane w wątku dyskusyjnym – w pewnym stopniu tak było w tym przypadku – nie mamy pełnego schematu układu Scotta (choć możemy się domyślać) i nie znamy wszystkich szczegółów użytego ogniwa obciążnikowego. Po drugie, konkretne problemy są często rozwiązywane przez forumowiczów na długo przed tym, jak artykuł może zostać opublikowany, więc warto spojrzeć na temat szerzej. Po trzecie, często istnieje kilka tematów, które można rozwinąć z zagadnień omawianych w wątku na forum i nie ma miejsca, aby zająć się nimi wszystkimi w jednym artykule. Dlatego mamy wieloczęściowe artykuły i czasami wracamy do tematu na życzenie – co właśnie robimy tutaj.

Dla dobra Czytelników, którzy nie mają pod ręką artykułu z EdW 12/2022., krótko zrekapitulujemy wiedzę na temat tensometrów, ogniw obciążnikowych oraz sygnałów różnicowych i wspólnych, aby zapewnić tło i kontekst dla dyskusji o układach wzmacniacza operacyjnego.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: tensometr, Sygnały różnicowe i sygnały wspólne, AD8628, Czujniki tensometryczne, Wzmacniacze różnicowe, Wzmacniacze operacyjne, Układy alternatywne
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich marzec 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
marzec 2023
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"