Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

NanoVNA wykonaj precyzyjne pomiary

Article Image
W poprzednim odcinku omówiliśmy kwestie związane z pomiarem najmniejszych impedancji. Uzyskanie precyzyjnych wyników pomiarów z użyciem VNA nie jest jednak łatwe, ponieważ wymaga precyzyjnej kalibracji, odpowiadającej sposobowi pomiaru.

Dokładność VNA i NanoVNA

Zacznijmy od kluczowego pytania: co decyduje o  dokładności NanoVNA? Czy może stabilność częstotliwości zastosowanych w nim generatorów kwarcowych? Czy może jakieś źródła napięcia odniesienia? Nie!

Wprawdzie pomiary oparte są na napięciach, mierzonych za pomocą kilkukanałowego przetwornika ADC, ale bezwzględna precyzja pomiaru tych napięć nie jest najważniejsza. Jak już wiemy, NanoVNA z jego mostkiem pomiarowym to specyficzna odmiana omomierza. Przyrząd dokonuje pomiarów względnych, porównawczych. Najprościej biorąc – porównuje badaną impedancję z wzorcami: z wzorcową rezystancją 50 Ω, z wzorcową rezystancją 0 Ω (zwarcie) i z wzorcową opornością nieskończenie wielką (rozwarcie). I właśnie te wzorcowe wartości decydują o dokładności NanoVNA i wszelkich innych VNA. Wartości te wprowadzamy do procedur obliczeniowych przyrządu podczas kalibracji. Właśnie dlatego kalibracja jest taka ważna.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich maj 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
maj 2022
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"