Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Modulacja sigma-delta: Przetworniki SD część 1 - jak działają?

Article Image
W Skrzynce porad w EdW 4/2020 na stronie 12 wyjaśniono, że układy scalone przetworników ADC, nazywane sigma-delta (albo delta-sigma), oprócz właściwego modulatora sigma-delta zawierają też układy cyfrowej obróbki sygnału, co na wyjściu takiego przetwornika daje klasyczne wielobitowe wartości amplitudy sygnału.

Czyli z punktu widzenia użytkownika przetwornik ADC oznaczony sigma-delta działa dokładnie tak samo, jak inne, klasyczne przetworniki ADC. Dla wielu elektroników zagadką jest jednak działanie samego modulatora sigma-delta, który jest przetwornikiem analogowo-cyfrowym, ale jednobitowym. Oto próba uproszczonego wyjaśnienia, jak działają takie modulatory.

DPCM i przetwornik delta - jak działa?

Warto zacząć od przypomnienia, że trudne jest stworzenie klasycznego przetwornika ADC o bardzo dużej precyzji, ponieważ musi on w sposób powtarzalny rozróżnić mnóstwo poziomów napięcia. Przetwornik 16-bitowy zakres mierzonych napięć dzieli na 65536 części, więc powinien rozróżnić napięcia różniące się o 0,0015%. Natomiast przetwornik 8-bitowy rozróżnia jedynie 256 poziomów, różniących się od sąsiednich tylko o 0,4%. Jak uzyskać dużą precyzję, rozróżniając niewiele poziomów?

Z grubsza biorąc, pomysł jest taki, żeby cały zakres pomiarowy podzielić na niewielkie podzakresy i w tych podzakresach m...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: sigma-delta, przetwornik ADC
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich lipiec 2020
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
lipiec 2020
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"