Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Poziomy logiczne, część 2

Article Image
W zeszłym miesiącu przyjrzeliśmy się pewnym podstawowym pojęciom związanym z poziomami logicznymi (napięciami logicznymi), w tym (pokrótce) pojęciu logiki dodatniej i ujemnej, zakresom napięć wejściowych i wyjściowych zera i jedynki dla bramek logicznych oraz marginesom szumów, które określają, jak duże przesunięcie napięcia może być tolerowane bez powodowania błędów. Przyjrzeliśmy się podstawowym obwodom wewnętrznym bramek TTL i CMOS oraz historii technologii cyfrowych, która doprowadziła do obecnego stanu, w której większość używanych układów logicznych to układy CMOS, ale działające na różnych napięciach zasilania (jednak inne technologie, takie jak TTL, są nadal dostępne).

Szeroki wybór rodzajów układów logicznych i napięć roboczych prowadzi do potencjalnych problemów przy próbie połączenia układów scalonych z różnych rodzin, lub tych, które działają na różnych napięciach zasilających. Jest to częsty problem przy projektowaniu obwodów. Przykładowo, po wybraniu mikrokontrolera okazuje się, że układy peryferyjne najbardziej odpowiednie dla danego projektu pracują przy różnych napięciach zasilania i mają niekompatybilne poziomy logiczne. W zeszłym odcinku zakończyliśmy krótką dyskusją na temat kilku prostych technik łączenia starych układów 5 V LS TLL z HC CMOS; jednakże nie obejmuje to wszystkich sytuacji, które występują w przypadku nowocześniejszych układów. Jak wspomnieliśmy, najlepszym rozwiązaniem w przypadku łączenia obwodów o niekompatybilnych poziomach logicznych jest często użycie jednego z wielu dostępnych układów scalonych do translacji poziomów logicznych. Translacja poziomów logicznych jest częstym problemem w projektach komercyjnych, więc producenci półprzewodników dostarczają wiele elementów, które spełniają taką rolę. 

W tym odcinku zaczniemy od przyjrzenia się ogólnym formom dostępnych układów translacji, a następnie rozważymy kilka przykładowych elementów od różnych producentów. Układy te są jedynie przykładami – nie próbujemy ich polecać ponad inne. Często podobne układy są dostępne u innych producentów i każdy kto potrzebuje elementu do projektu powinien sprawdzić, co jest dostępne na rynku i wybrać najbardziej odpowiedni układ dla danego projektu. Ten artykuł dostarczy Ci pewnej wiedzy o tym, czego należy szukać w różnych sytuacjach. 

Jak już wspomniano, istnieje wiele różnych typów obwodów translacji z poziomu logicznego, niektóre kluczowe przykłady są zilustrowane na rysunkach od 1 do 5. We wszystkich tych przypadkach istnieją dwa obwody działające na różnych zasilaniach (obwód 1 i obwód 2), gdzie każde z nich może mieć wyższe napięcie. Ogólnie rzecz biorąc, translacja z poziomu logicznego na niskim napięciu zasilania na wyższe nazywana jest „konwersją w górę”. W przypadku z wyższego na niższe napięcie nazywa się to „konwersją w dół”. 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Translatory jednokierunkowe, Translatory dwukierunkowe, Automatyczne dwukierunkowe translatory poziomów, Translator jednokierunkowy NLSV8T244 z podwójnym zasilaniem, Jednokierunkowe translatory serii LV1T z zasilaniem pojedynczym, LV1T – translacja w górę i w dół, MC74LVX4245 – dwukierunkowy translator poziomów, MAX3377E i MAX3378E – poczwórne dwukierunkowe translatory poziomów z automatycznym wykrywaniem kierunku, Użycie translatorów poziomów
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich luty 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
luty 2023
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"