Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Inteligentny dom także dla Ciebie, czyli jest dobrze, ale nie beznadziejnie, część 7. Dylematy sprzętowe

W poprzednim odcinku przekonywałem Cię do budowy hybrydowego systemu inteligentnego domu, ponieważ na pozór oczywista koncepcja punktu centralnego zwykle nie jest najlepszym rozwiązaniem. No tak, ale w inteligentnym domu jakieś „centrum dowodzenia” jest jednak potrzebne do obsługi licznych czujników oraz aktuatorów.
Article Image

Pora zastanowić się nad podstawową kwestią: czym tak naprawdę jest to „centrum dowodzenia”? Czy to musi być jakiś sprzęt? Czy może raczej będzie to jakiś program?

Drugie ogromnie ważne dziś pytanie dotyczy interfejsu użytkownika: jak mieszkańcy będą się komunikować ze swoim inteligentnym domem?

Trzecie z kluczowych pytań brzmi: jak „centrum dowodzenia”, czymkolwiek by ono było, komunikuje się z poszczególnymi urządzeniami? Niewątpliwie trzeba dokładniej omówić możliwości komunikacji „centrum dowodzenia” z czujnikami i aktuatorami, ale zacznijmy od kwestii najprostszej: od interfejsu użytkownika.

Interfejs użytkownika

Niewątpliwie człowiek powinien mieć możliwość łatwej komunikacji z inteligentnym domem. Przed laty koncepcja centralnego sterownika dla rozbudowanego systemu inteligentnego domu natychmiast skojarzyłaby się z kokpitem samolotu lub centralą sterowniczą elektrowni, co często można oglądać na filmach. Przed wielu laty każdy złożony system sterowania miał potężny pulpit z mnóstwem przełączników, przycisków, regulatorów, lampek kontrolnych oraz najróżniejszych mierników wskazówkowych.

Tak było w czasach zamierzchłych, słusznie minionych. Później mnóstwo wskaźników i kontrolek zastąpił jeden ekran, ewentualnie kilka ekranów, a klawiatura zastąpiła mnóstwo przełączników, przycisków i regulatorów. A od niedawna mamy do dyspozycji ekrany dotykowe, gdzie oddzielna klawiatura jest zbędna, a poszczególne składniki systemu inteligentnego domu można kontrolować wprost na takim ekranie, który jest wygodnym interfejsem dwukierunkowym.

Chyba każdy z nas uzna, że dziś system automatyki domowej w roli interfejsu użytkownika powinien mieć ekran lub ekrany, najlepiej dotykowe. Obecnie można kupić ekrany dotykowe o różnych rozmiarach i rozdzielczości. Można, ale określenie „ekran dotykowy” przede wszystkim   kojarzy się ze smartfonem czy tabletem, także z możliwością zdalnej komunikacji i sterowania za pośrednictwem smartfona z dowolnie odległego miejsca na Ziemi.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich maj 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Półprzewodnikowe elementy mocy
1/10 Półprzewodnikowe elementy mocy są wytwarzane z następujących materiałów:
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
Kursy kategorie
AI-Sztuczna Inteligencja
Aparatura
Arduino Audio Automatyka
CNC
DIY
Druk 3d
Elektromechanika Fotowoltaika FPGA-CPLD-SPLD
GPS
IC-układy scalone
Interfejsy
IoT
Książki
Lasery
LED/LCD/OLED
Mechatronika
Mikrokontrolery (MCV,μC)
Moc
Moduły Narzędzia
Optoelektronika
PCB/Montaż
Podstawy elektroniki
Podzespoły bierne
Półprzewodniki Pomiary i testy Projektowanie Raspberry Pi
Retro
Komunikacja, RF
Robotyka
SBC-SIP-SoC-CoM
Sensory Silniki i serwo Software
Sterowanie
Transformatory
Tranzystory
Wyświetlacze
Wzmacniacze Zasilanie
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
maj 2022
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"