Jest sześć płytek pasmowoprzepustowych, z których każda zawiera po dwa filtry. Istnieje również jedna płytka zawierająca filtry górno- i dolnoprzepustowy, oznaczana skrótem „HP/LP”. Wszystkie te płytki są dołączone do magistrali z rozprowadzonymi wspólnymi liniami zasilania, dwoma sygnałami wejściowymi i dwoma liniami sumującymi. Płytki filtrów są specyficzne dla wokodera; nie są to moduły ogólnego zastosowania, takie jak płytki przedwzmacniacza mikrofonowego i sterownika przedstawione w poprzednim odcinku cyklu.
Układ płytki
Przypominam, że na jednej płytce są dwa kanały wokodera. Na szczęście wszystkie elementy są „ze sklepu za rogiem” – nie ma tu komponentów egzotycznych ani kosztownych. Należy zauważyć, że jest kilka ulepszeń (a więc różnic!) w porównaniu ze schematem opublikowanym poprzednio w EdW 11/2024. Po pierwsze:
- R24 wynosi 180 Ω;
- kondensatory odsprzęgające C14, C15 i C16 zostały inaczej ponumerowane;
- ceramiczny kondensator odsprzęgający C16 nazywa się teraz C30, ponieważ musiałem przenieść go na drugi koniec płytki, tam gdzie znajdują się układy wyjściowe NE5532;
- było to konieczne, ponieważ układ 5532 jest bardziej wymagający w kwestii odsprzęgania zasilania niż np. TL082;
- jeszcze jeden drobiazg: na poprzednim schemacie układ IC3 miał pozamieniane wejścia.
Drugą ważną zmianą jest to, że odwróciłem fazę co drugiego kanału poprzez zamianę wejść odwracających i nieodwracających w transkonduktancyjnym wzmacniaczu operacyjnym IC4b. Zapewnia to mniejsze znoszenie się fazy w obszarach nakładania się odpowiedzi częstotliwościowej filtrów. Po zmiksowaniu monofonicznym dźwięk jest wyraźniejszy. Do odwracania fazy kanałów w wokoderach stosuje się zwykle dodatkowe wzmacniacze operacyjne w układzie wzmacniacza odwracającego – tak jak w konstrukcji Richarda Beckera (ETI, wrzesień 1980). Kiedy zdałem sobie sprawę, że mogę dokonać tej modyfikacji bez stosowania żadnych dodatkowych układów, to aż się prosiło, aby jej dokonać.
Montaż
Na wszystkich siedmiu płytkach filtrów („HP/LP” i „bandpass”), elementy w układach VCA i prostownika dwupołówkowego są we wszystkich kanałach identyczne, więc podczas montażu płytek najlepiej umieścić je w pierwszej kolejności. W ten sposób wstępnie montujemy sześć płytek pasmowoprzepustowych oraz płytkę „HP/LP”, również zawierającą te wspólne elementy. Następny krok to zmontowanie na płytkach pasmowoprzepustowych ośmiu głównych kondensatorów filtrujących. Są tylko cztery wartości tych kondensatorów, pokrywające wszystkie częstotliwości. Większość z nich ma wartość 33 nF. Na koniec montowane są pozostałe elementy, specyficzne dla każdej częstotliwości filtra i dla płytki „HP/LP”. Mike Grindle, mój „człowiek od płytek”, wpadł na świetny pomysł umieszczenia na płytce w warstwie sitodrukowej białych pól, na których można potem ręcznie zapisać częstotliwości filtrów. Opisz płytki zanim zaczniesz je montować!