Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wokoder analogowy, część 7. Montaż i testowanie

Article Image
Nareszcie! Dotarliśmy do etapu, w którym wokoder można „zapuszkować”. Umieszczanie elektroniki w obudowie może sprawiać trudność komuś, kto do tej pory montował tylko płytki drukowane. W artykule będą podane liczne wskazówki jak przygotować obudowę. Odnoszą się one do wszystkich profesjonalnych projektów elektroakustycznych.

Chochliki

Na początek małe porządki. W tak złożonym projekcie zawsze może się wkraść kilka błędów. Są poprawki i zmiany, za które bardzo przepraszam.

W zasilaczu, opisanym w zeszłym odcinku, na rysunku montażowym płytki są dwie diody D19. Ta po prawej stronie obok C24 powinna być oznaczona D18 (dioda Zenera 10 V). Był to błąd konwersji z pliku Eagle CAD PCB na rysunek. Sitodruk na płytkach drukowanych dostarczanych przez Practical Electronics jest prawidłowy. Wystąpiły również dwa błędy na liście elementów. D18 (patrz wyżej) została nieprawidłowo określona jako D19. Na liście dioda Zenera 5,6 V została określona jako D18, a powinna być D13.

Mam kilka zdjęć, których nie udało się zmieścić w artykule o zasilaczu z zeszłego miesiąca. Rysunek 2 przedstawia ostateczną wersję płytki zasilacza (dostępną w „PCB Service Practical Electronics”) z kilkoma zmianami w otworach montażowych radiatora.

Rysunek 2. Płytka zasilacza z poprzedniego odcinka w stanie poprawionym. Jest na niej tylko sześć „mokrych” kondensatorów elektrolitycznych Nichicon. Wszystkie pozostałe mniejsze kondensatory spolaryzowane są typu stałego. Zmniejszyło to tętnienia resztkowe w liniach zasilania ±15 V o 50%, a w linii zasilania „fantom” o 75%. Oczekiwany czas życia kondensatorów wynosi teraz 40 000 godzin w temperaturze +75°C. Koszt tej modernizacji wyniósł około 75zł, ale koszt robocizny i przestoju związany z wymianą „mokrego” kondensatora byłby znacznie wyższy

Powinien on zastąpić rysunek 11 z zeszłego miesiąca. Rysunek 3 pokazuje rezystory podłączane do testów obciążeniowych.

Rysunek 3. Końcowy test zasilacza – obciążenie linii wyjściowych rezystorami drutowymi dużej mocy. Zawsze w ten sposób „wygrzej” zasilacz zanim użyjesz go do normalnego działania. Zawczasu wykryjesz uszkodzone elementy lub złe zamocowanie radiatora

Rysunek 4 pokazuje taśmę izolującą, przymocowaną pod radiatorem.

Rysunek 4. Aby odizolować radiator od ścieżek, przyklej pod nim taśmę. Na samą soldermaskę nie można liczyć

Rysunek 5 przedstawia otwór montażowy płytki drukowanej. Leży on nieco zbyt blisko radiatora. Aby można było radiator prawidłowo zamocować, wystarczy spiłować jego część nad płytką drukowaną.

Rysunek 5 (po lewej). Żeby odsłonić otwór montażowy, trzeba spiłować część żebra radiatora dla IC2. Można też użyć śruby plastikowej lub wywiercić drugi otwór obok

Płyta główna

Żeby połączyć ze sobą bloki wokodera, stosuję płytę główną. Wszystkie płytki filtrów są na niej połączone równolegle. Płyta główna jest zasadniczo specjalizowaną wersją płytki uniwersalnej ze ścieżkami paskowymi. Do płytek filtrów przeznaczonych jest siedem prostych dwurzędowych gniazd o rastrze 2,54 mm. Należy uważać, aby płytki filtrów włożyć w te gniazda we właściwy sposób.

Po lewej stronie (patrząc od strony elementów płyty głównej) znajduje się 10-stykowe złącze Molex dla sygnałów audio – dwóch wejść i lewego/prawego wyjścia stereo. Sygnały te należy dołączyć kablem ekranowanym. Ekran jest podłączony do zacisków 0 V złącza Molex.

Zasilanie płyty głównej dochodzi przez inne 10-stykowe złącze Molex na przeciwległym (prawym) końcu płyty głównej. Aby obniżyć impedancję masy, należy użyć kilku równoległych połączeń 0 V.

Sygnały audio dochodzą do czterech płytek sterowników (dwóch wejściowych i dwóch wyjściowych). Płytki wyjściowe są skonfigurowane jako sumujące z węzłami wirtualnej masy, a płytki sterowników wejściowych mają wejścia symetryczne. Patrz poprzednie odcinki cyklu.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich marzec 2025
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Generatory wysokiego napięcia
1/10 Dlaczego nie powinno się pracować z generatorami wysokiego napięcia w pobliżu sprzętu pomiarowego?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"