Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Przekaźniki elektromagnetyczne i półprzewodnikowe Relpolu

Article Image
Przekaźniki są najważniejszymi elementami większości układów sterowniczych. Umożliwiają kontrolowanie pracy dużych obciążeń (silników, grzałek, pomp, lamp) za pomocą kompaktowych, energooszczędnych układów bazujących na mikrokontrolerach i innych elementach cyfrowych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą przekaźników marki Relpol. Zaliczają się do niej zarówno elementy klasyczne - elektromagnetyczne, jak i nowoczesne moduły SSR.

Poszukując przekaźników dopasowanych do danej aplikacji - niezależnie czy będzie to rozległa instalacja, czy pojedynczy projekt - zawsze należy pamiętać o tym, że przekaźnik jest elementem poddawanym bardzo dużym obciążeniom, a także nagłym skokom napięcia i natężenia. Mając na względzie żywotność całego urządzenia, warto zwrócić się w stronę producentów dostarczających rozwiązania sprawdzone i wykonywane według wysokich standardów. Do takich dostawców należy firma Relpol, która od kilkudziesięciu lat specjalizuje się w projektowaniu i wytwarzaniu elementów elektromechanicznych. Odznaczają się one nie tylko jakością, ale również konkurencyjnymi cenami.

Przekaźniki elektromagnetyczne

W pierwszej kolejności prześledźmy ofertę przekaźników klasycznych, wyposażonych w styki poruszane elektromagnesem. Podstawowy podział tej oferty polega na rozróżnieniu artykułów przeznaczonych dla przemysłu oraz miniaturowych spotykanych w obwodach sterowniczych. Relpol, oprócz samych przekaźników, dostarcza także akcesoria do nich - np. podstawki do montażu na szynie DIN czy moduły przeciwprzepięciowe.

Przekaźniki przemysłowe

W katalogu TME popularność zyskały przemysłowe przekaźniki Relpol. Są to elementy o konfiguracjach styków DPDT (seria R2N), 3PDT (R3N) oraz 4PDT (R4N) przeznaczone do montażu w podstawce (gnieździe wtykowym). Produkty przeznacza się do sterowania typowymi obciążeniami sieciowymi (250 V AC) w zakresie od 6 A do 12 A (prąd maksymalny nawet 24 A), a także napięciem stałym 24 V DC w tym samym przedziale natężeń (zależnym od modelu). Łącząc kilka par styków, produkty R4N można zastosować do zamykania obwodów 440 V AC. Elementy umieszczono w półprzezroczystych korpusach, co ułatwia ich inspekcję podczas rutynowej konserwacji lub diagnozowania awarii (fotografia 1).

Fotografia 1. Przekaźnik przemysłowy typu R2N2012235120WTL. Na szczycie korpusu widać przełącznik testowy umożliwiający blokowanie styków

Dodatkowo przekaźniki wyposażono w przycisk testujący (dźwignia na szczycie korpusu), który umożliwia blokowanie styków. Dostępne są modele sterowane napięciami od 6 V DC i 12 V AC do 220 V DC i 230 V AC, czyli mogą pracować niemal w każdym typowym obwodzie sterowniczym. Pobór mocy przez cewkę wynosi 0,9 W lub 1,6 VA.

Przekaźniki miniaturowe

Miniaturowe przekaźniki Relpol (fotografia 2) to komponenty produkowane do typowych zastosowań w sterownikach, urządzeniach AGD, automatyce przemysłowej oraz architektonicznej (oświetlenie, drzwi samoczynne, domofony). Na tle wielu popularnych marek odznaczają się konkurencyjną ceną i jakością. Podobnie jak w przypadku oferty dla przemysłu, również w tej kategorii klienci znajdą elementy w szerokim zakresie parametrów i funkcjonalności. Przekaźniki mają styki w konfiguracjach DPDT, SPDT oraz DPST, SPST w wariancie normalnie otwartym. Nominalne napięcie cewek wynosi od 3 V do 110 V dla DC oraz od 12 V do 230 V AC, pokrywając się z charakterystyką niemal każdego standardowego projektu.

Fotografia 2. Przekaźnik miniaturowy typu RM85201125502401. Wybrane modele przekaźników umieszczono w przezroczystych korpusach

Większość modeli odznacza się klasą szczelności na poziomie IP67, tj. została w pełni zabezpieczona przed pyłami i penetracją przez wodę (i inne niekorozyjne ciecze). Maksymalny prąd styków sięga nawet 24 A, a ich obciążalność 16 A przy 250 V AC i 24 V DC. Warto też zwrócić uwagę, że elementy przystosowano do pracy w temperaturach od -40°C do 85°C. 

Przekaźniki interfejsowe

Przekaźnik interfejsowy to urządzenie modułowe składające się z czterech elementów. Podstawowym jest przekaźnik elektromagnetyczny np. serii RM84. Drugi element to korpus przystosowany do montażu na szynie DIN (35 mm), z gniazdem do osadzenia przekaźnika (standard GZP80) i zaciskami śrubowymi podłączonymi do jego wyprowadzeń. Do korpusu dołączana jest dźwignia dociskająca przekaźnik, która jednocześnie przyspiesza jego wymianę (fotografia 3).

Fotografia 3. Przekaźnik interfejsowy typu PI84024 ACM912012. Przekaźnik miniaturowy jest dociskany w gnieździe za pomocą dźwigni

Przekaźnik interfejsowy pozwala w łatwy sposób włączyć standardowe przekaźniki elektromagnetyczne w obwody sieciowe. Jest to funkcjonalność pożądana w wielu rodzajach instalacji - przede wszystkim aplikacjach z zakresu pośredniego sterowania oraz automatyzacji (do których należy zaliczyć systemy alarmowe). Istotną cechą modułów jest ich kompatybilność z takimi akcesoriami, jak złącza grzebieniowe.

Akcesoria

Relpol oferuje szereg akcesoriów do przekaźników. W katalogu TME to przede wszystkim elementy składające się na przekaźniki interfejsowe - dźwignie oraz podstawki do montażu na szynie DIN (z terminalami do osadzenia przekaźników miniaturowych). W tej kategorii znalazły się także gniazda przekaźników do montażu na płytce PCB (THT). Wykonane z ich użyciem obwody mogą być łatwo serwisowane przez szybką wymianę elementu przełączającego.

Moduły SSR

Skrót SSR oznacza Solid State Relay. Moduły SSR to przekaźniki półprzewodnikowe. W komponentach tego rodzaju elementy elektromechaniczne zastąpiono komponentami półprzewodnikowymi dużej mocy, co pozwala uzyskać: szybki czas reakcji, bezgłośną pracę oraz znakomite parametry elektryczne.

Półprzewodnikowe przekaźniki jednofazowe

Moduły SSR Relpol dzielą się na jednofazowe i trójfazowe. Jednofazowe, takie jak pokazano na fotografii 4, mogą pracować z prądami od 10 A do 80 A. Występują w wariantach bezzwłocznych oraz załączanych w zerze (co przekłada się na niższą emisję zakłóceń i żywotność obciążeń indukcyjnych). Minimalne napięcie przełączane dla tych modułów to 24 V (i może sięgać nawet 660 V AC). Napięcie sterujące, w zależności od modelu, może pochodzić ze źródła DC lub AC. W przypadku prądu stałego obsługiwane są wartości od 4 V, co odpowiada parametrom wielu sterowników bazujących na mikrokontrolerach (duża część z nich operuje na napięciach 5 V). Modele przystosowane do prądu zmiennego są załączane po przyłożeniu napięcia od 90 V do 280 V AC. Przekaźniki serii RSR72 obudowano radiatorami, które służą odprowadzaniu ciepła i poprawia charakterystykę termiczną elementów (praca w temperaturach -30...80°C).

Fotografia 4. Przekaźnik półprzewodnikowy typu RSR52-24D25-R. Podstawa modułu została wykonana z metalu pomagającego odprowadzać ciepło

Półprzewodnikowe przekaźniki trójfazowe

Przekaźniki SSR trójfazowe pozwalają na obsługę dużych obciążeń (nawet 660 V AC i 80 A) - silników, pieców i innych elementów przemysłowych. Podobnie jak elementy jednofazowe sterowanie nimi może się odbywać za pomocą napięć od 4 V do 32 V DC oraz od 90 V do 280 V AC. Obwód sterujący jest izolowany optycznie. Korpus modułu zamyka się w rozmiarze 78×105×38 mm. Również w tej grupie produktów dostępne są przekaźniki załączane w zerze. Produkty mają kontrolkę LED sygnalizującą zadziałanie (fotografia 5).

Fotografia 5. Przekaźnik półprzewodnikowy typu RSR62-48 A25. Moduł ma nie tylko zaciski śrubowe, ale również cztery otwory mocujące
Firma: Transfer Multisort Elektronik (TME)
Tematyka materiału: TME, Relpol, Przekaźniki elektromagnetyczne i półprzewodnikowe
Źródło
Elektronika Praktyczna maj 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"