Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Dobór komponentów do interfejsów dotykowych

Article Image
Coraz częściej interakcje pomiędzy człowiekiem a maszyną zachodzą poprzez interfejs dotykowy. Kupowanie biletów, zamawianie jedzenia, odbieranie przesyłek – te codzienne czynności łączy fakt, że urządzenia, z których korzystamy, obsługujemy za pomocą naszych palców. Projektując własne rozwiązanie z interfejsem dotykowym, warto zwrócić uwagę na kilka, wydawałoby się, prostych i oczywistych, ale niezmiernie ważnych parametrów.

Po pierwsze – wyświetlacz

Kluczową kwestią w początkowej fazie projektu jest wybór technologii. W aplikacjach dotykowych najczęściej stosowanymi wciąż pozostają wyświetlacze LCD TFT. O ich powszechności decyduje m.in. łatwość dostosowania do wymagań projektu – nie tylko w zakresie wyboru optymalnej przekątnej, ale również dopasowania kluczowych parametrów.

Rozdzielczość – jest to parametr określający liczbę pikseli obrazu wyświetlanych na ekranie i jest wyrażana w postaci liczby pikseli w poziomie i w pionie. Wysoka rozdzielczość jest ważna w przypadku aplikacji retail, takich jak np. wyświetlacze na wystawach sklepowych, videowall, ale także w przypadku wyświetlaczy służących jako nośniki informacji w obiektach użyteczności publicznej. W tych rozwiązaniach minimalna rozdzielczość to FullHD (czyli 1920×1080 px), chociaż uzasadniona będzie też 4k (3840×2160 px) – ze względu na duże wymiary ekranów stosowanych we wspomnianych projektach.

Jasność – wartość natężenia światła, jakie emituje ekran wyświetlający czystą biel. Optymalna jasność monitora zapewniająca komfort pracy to ok. 140...150 cd/m² (kandeli na metr kwadratowy). Wartości na poziomie 250...300 cd/m² są męczące dla ludzkiego oka i mogą wpływać na efektywność pracy. Jednak w przypadku rozwiązań przemysłowych takie a nawet wyższe wartości mają swoje uzasadnienie.

Projektowane urządzenia znajdują się w różnych, czasem bardzo specyficznych przestrzeniach, które różnią się między sobą m.in. intensywnością oświetlenia. Kioski informacyjne i totemy umieszczane w intensywnie oświetlonych wnętrzach, takich jak centra handlowe, dworce czy lotniska, powinny być wyposażone w wyświetlacze o jasności co najmniej 500 cd/m². Z kolei ekrany prezentujące reklamy we wspomnianych miejscach mają zazwyczaj co najmniej 750 cd/m².

Wyświetlacze w aplikacjach umieszczanych poza budynkami powinny mieć jasność min. 1000 cd/m², aby zapewnić odpowiednią czytelność w mocno nasłonecznionych lokalizacjach.

Kontrast – to współczynnik określający natężenie światła pomiędzy najjaśniejszym i najciemniejszym punktem na ekranie. Wyświetlacz o dużym kontraście i optymalnej jasności będzie prezentował wyraźny i czytelny obraz. Warto jednak pamiętać, że zwiększanie jasności nie wpłynie na wartość współczynnika kontrastu.

Kierunek obserwacji – jest to kryterium szczególnie istotne w przypadku aplikacji digital signage, ale także transportowych, w których ważnym aspektem jest czytelność i dostępność informacji. W takim wypadku proponujemy zastosowanie wyświetlacza o jak najszerszych kątach obserwacji (np. 89/89/89/89 stopni). Jednak nie każdy projekt będzie wymagał tak wyśrubowanych parametrów. W przypadku urządzeń, na które będziemy spoglądać z góry, w zupełności wystarczające będzie zastosowanie matrycy o kącie obserwacji na godzinę 12. Warto podkreślić, że wprowadzenie wyświetlacza o węższych kątach obserwacji może znacząco obniżyć koszty całego projektu.

Temperatura pracy – w przypadku aplikacji przemysłowych i outdoorowych jest to kluczowy czynnik. Wysokie i niskie temperatury mogą zaburzać poprawne działanie wyświetlacza. Rozwiązaniem dla tak wymagających projektów są produkty o szerokim zakresie temperatur pracy, w których jednocześnie zastosowano technologię hiTNI, zapobiegającą przegrzewaniu się ciekłych kryształów.

Po drugie – panel dotykowy

Najchętniej wybieraną technologią dotykową, również w branżach wymagających jak np. przemysł ciężki, jest technologia pojemnościowa. Jej działanie polega na wykrywaniu zakłóceń pola elektrostatycznego, które powstają przy zbliżaniu obiektów przewodzących prąd (np. palce). Warto podkreślić, że rozwiązania pojemnościowe mogą zawierać szereg udoskonaleń jak np. tryb water rejection czy palm rejection, wykrywające obecność wody lub obiektów na powierzchni panelu dotykowego, jednocześnie ograniczających ich wpływ na pracę urządzenia. W sensorach pojemnościowych dostępna jest także funkcja multitouch, która pozwala śledzić co najmniej kilka punktów dotyku jednocześnie.

Szkło – to jedna z form zabezpieczenia wyświetlaczy i sensorów, która zapobiega uszkodzeniom mechanicznym. Jednocześnie jest to element, który może nadać projektowanemu urządzeniu unikalny wygląd. Obecnie możliwe jest dostosowanie kształtu szkła do najbardziej nietypowych form, jakie wymyśli projektant. Problemem nie jest także wykonywanie otworów pod elementy mechaniczne, np. przyciski, gałki itp. Dodatkowo rozwój technik drukarskich zapewnił możliwość nanoszenia na szkło nie tylko logotypów, ale także fotorealistycznych grafik i zdjęć.

Powłoki – istnieje kilka wariantów powłok, które wpływają na komfort użytkowników korzystających z urządzenia. Są to m.in. powłoki anti-glare (AG) i anti-reflective (AR), które redukują odbicia świetlne, anti-fingerprint (AF) – zapobiegające przywieraniu zanieczyszczeń, anti-shatter (AS) – ograniczające rozprzestrzenianie się odłamków szkła w przypadku uszkodzenia modułu, a także zyskujące na popularności szczególnie w przestrzeniach publicznych powłoki anti-microbial/anti-bacterial (AM/AB), które redukują ilość drobnoustrojów pozostających na powierzchni urządzenia.

Po trzecie – obudowa

Czynnikami zagrażającymi urządzeniom służącym do wizualizacji informacji są m.in. pyły i woda, które mogą nie tylko zaburzać, ale nawet uniemożliwiać pracę modułu. Aby zapewnić odpowiednią ochronę urządzeniom, stosuje się obudowy o określonym poziomie szczelności opisywanym z użyciem kodów IP, które definiowane są przez normę PN-EN 60529 (odpowiednik międzynarodowej normy IEC 60529). Standardem przyjmowanym dla urządzeń pracujących we wnętrzach jest poziom co najmniej IP22, który zapewnia szczelność obudowy przed wnikaniem ciał obcych o średnicy 12,5 mm oraz kropel wody spadających pod kątem 15 stopni. Ten poziom ochrony to także gwarancja, że wszystkie elementy niebezpieczne znajdujące się w obudowie nie mają możliwości kontaktu z użytkownikiem. W halach produkcyjnych najczęściej stosuje się obudowy o szczelności na poziomie co najmniej IP65 – zapewniają one ochronę przed wnikaniem pyłów, a także w pewnym stopniu wody. Najwyższy opisany poziom, czyli IP69, stosuje się np. w przetwórstwie spożywczym. Obudowy na tym poziomie są całkowicie pyło- i wodoszczelne, można je myć w wysokiej temperaturze (+80°C) i pod wysokim ciśnieniem (80...100 barów).

Podsumowanie

Wiemy, że każdy projekt jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu w pracy z wyświetlaczami i panelami dotykowymi oferujemy naszym klientom nie tylko kompletne rozwiązanie, ale przede wszystkim rozwiązanie idealnie dopasowane do ich potrzeb, spełniające nawet najbardziej wyśrubowane wymagania, a także charakteryzujące się nowoczesnym designem. Warto dodać, że pomagamy również w optymalizacji kosztów każdego projektu.

Unisystem

Więcej informacji: Unisystem sp. z o.o., 80-299 Gdańsk, ul. Nowy Świat 36, tel. +48587615420, biuro@unisystem.pl, www.unisystem.pl
Firma:
Tematyka materiału: Unisystem, wyświetlacze, rozdzielczość, jasność, kontrast, kierunek obserwacji, temperatura pracy, szkło, powłoka, panel dotykowy, IP22, IP65, IP69
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"