Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Porady laboratoryjne: Czujniki NDIR

Article Image
NDIR to skrót od „Non Dispersive Infra Red” co można przetłumaczyć jako nierozpraszająca podczerwień. Czujniki tego typu są w stanie w prosty sposób zmierzyć stężenie gazów w powietrzu. Jednym z głównych zastosowań jest pomiar stężenia CO2.

Pomiar dwutlenku węgla

Dwutlenek węgla został odkryty w 1750 roku przez szkockiego chemika Josepha Blacka. Ta substancja chemiczna ma wzór CO2, więc jedna cząsteczka składa się z jednego atomu węgla i dwóch atomów tlenu. Jest to bezbarwny i bezwonny gaz wydzielany przez wszystkie oddychające istoty. Gaz ten jest czasami nazywany dwutlenkiem węgla.

Chociaż ludzie emitują stosunkowo mało CO2, jego stężenie w powietrzu może nadal być zbyt wysokie. Jest to szczególnie prawdziwe w zamkniętych przestrzeniach, w których przebywa wiele osób, takich jak sale lekcyjne i restauracje itp. Jeśli w powietrzu znajduje się zbyt dużo CO2, może to prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak bóle głowy i słaba koncentracja. Ponadto twierdzi się, że zbyt duża ilość dwutlenku węgla w powietrzu powoduje szybsze rozprzestrzenianie się korona wirusa. Krótko mówiąc, bardzo ważne jest, aby stężenie tego gazu w powietrzu mieściło się w dopuszczalnych granicach. Dobrym rozwiązaniem do pomiaru tego parametru jest zakup lub wykonanie własnego urządzenia do pomiaru CO2.

Pozwala ono mierzyć jakość powietrza i zapobiegać niezdrowemu środowisku życia.

Jak mierzy się ilość CO2?

Aby zmierzyć ilość czegoś, potrzebujesz jednostki. Jednostka ppm służy do wyrażania stężenia gazu w powietrzu. To skrót od „części na milion”. Stężenie 1 ppm oznacza, że jedna część objętościowa substancji chemicznej występuje w milionie części objętościowych powietrza. Jeden ppm jest dziesięć tysięcy razy mniejszy niż jeden procent. Należy więc pamiętać, że są to bardzo małe liczby, które trudno zmierzyć!

Stężenia w powietrzu

Aby dać Ci wyobrażenie o jakich małych liczbach powinieneś pomyśleć, podajemy kilka przykładów. W 2020 r. w powietrzu znajdowało się średnio 417 ppm CO2. Jak wiadomo, stężenie to powoli, ale systematycznie rośnie, a wzrost ten powoduje wzrost średniej temperatury na Ziemi.

W dobrze wentylowanych pomieszczeniach stężenie CO2 wynosi od 450 ppm do 800 ppm. W ruchliwych, słabo wentylowanych obszarach stężenie wzrasta do 1500 ppm. Konieczne jest wietrzenie! Jeśli stężenie wzrośnie do 2000 ppm, mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu i nie można wykluczyć problemów zdrowotnych.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Czujniki NDIR, Jak mierzy się ilość CO2?, Jak działają czujniki NDIR, Prawo Lamberta-Beera, SenseAir, Od żarówki po wąskopasmową diodę IR, Kalibracja czujników NDIR, MH-Z14A, Winsen Electronics, MH-Z16, MH-Z19, SCD30, Sensirion, MH-410D, EE895, E+E Elektronik, T6713, Amphenol „TelAire”
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich grudzień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"