Modularne podejście do projektowania urządzeń i systemów elektronicznych ma niewątpliwe zalety – łatwość integracji rozmaitych funkcjonalności, skrócenie czasu opracowania produktu i wprowadzenia go na ścieżkę produkcji, uproszczenie pracy projektantów sprzętu i programistów to tylko niektóre z dobrodziejstw stosowania modułów OEM. Podobnie jak w przypadku wszechobecnych modułów komunikacyjnych (np. GSM, Bluetooth czy Wi-Fi), także w świecie identyfikacji radiowej i optycznej mamy do wyboru rozmaite modele gotowych do użycia bloków funkcjonalnych, wspierających szerokie spektrum protokołów transmisji (w przypadku RFID) lub kodów kreskowych 1D i 2D.
Optyczne czytniki kodów
W pierwszej kolejności zaprezentujemy kilka interesujących modułów optycznych silników skanujących OEM, potem natomiast zajmiemy się czytnikami tagów.
EM1300 – podstawowy model czytnika kodów 1D marki Newland
Moduł EM1300 stanowi doskonały przykład niewielkiego, ale bardzo wydajnego zastosowania technologii skanowania statycznego, zawierającego matrycę CCD i oświetlacz LED. W obudowie o wymiarach 28,2×23,4×11,2 mm znalazł się – oprócz matrycy i diod elektroluminescencyjnych z odpowiednimi kolimatorami – także szybki procesor, umożliwiający uzyskanie prędkości aż 300 skanów i 200 dekodowań na sekundę (!). Tak duże osiągi pozwalają na wygodną obsługę czytnika z praktycznie niewyczuwalnymi przez użytkownika opóźnieniami – a to doskonale wpływa na wynikową efektywność pracy. Moduł komunikuje się z procesorem nadrzędnym za pomocą dwuliniowego interfejsu UART, jest zasilany napięciem 3,3 V, przy którym pobiera prąd o natężeniu nieprzekraczającym 150 mA. Urządzenie – z uwagi na konstrukcję pozbawioną lasera i wyposażoną w liniał CCD – może pracować zarówno z kodami kreskowymi wydrukowanymi na papierze (bądź innym nośniku), jak i wyświetlanymi na ekranach urządzeń mobilnych.