Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Złącza pływające ze znaczną kompensacją tolerancji do szybkiej transmisji danych

Article Image
Złącza typu płytka-płytka z serii FINEPITCH firmy Phoenix Contact to ekranowane i nieekranowane rozwiązania przeznaczone do przesyłania sygnałów oraz danych. Pozwalają na realizację połączeń w indywidualnych orientacjach płytek PCB, we wszystkich kierunkach i przy zastosowaniu różnych konstrukcji, wysokości piętrowania oraz liczby pinów w rastrach od 0,635 mm do 2,54 mm. Możliwe są połączenia prostopadłe, równoległe oraz karty typu matka-córka. Złącza z serii FINEPITCH FS 0,635 o właściwościach pływających są nowym dodatkiem do portfolio Phoenix Contact. Co sprawia, że złącza pływające płytka-płytka są tak wyjątkowe? Gdzie są stosowane? I czy szybka transmisja danych stoi w opozycji do konstrukcji pływającej?

Cechy złącza pływającego

Złącza płytka-płytka składają się ze styków (które tworzą połączenie elektryczne) oraz obudowy (która je mocuje i chroni). Przy zastosowaniu tradycyjnego połączenia dwóch odpowiadających sobie złączy otrzymujemy sztywne połączenie płytka-płytka. Z kolei złącza pływające składają się z dwóch części obudowy, połączonych ze sobą za pomocą metalowych styków. Wewnętrzna część obudowy zawiera zestaw kontaktów i jest otoczona zewnętrzną obudową, która chroni powierzchnie lutownicze i styki. Pływające styki są długie i zakrzywione. Ze względu na swój kształt pozwalają one wewnętrznej części obudowy ze stykami poruszać się w granicach określonych przez zewnętrzną część obudowy. Ruchome styki działają jak elementy sprężynujące: możliwe jest ich przesuwanie i przechylanie w złączu i właśnie ta funkcja na­zywana jest „pływającą”.

Rysunek 1. Pływające FS 0.635. Widok przekroju

Rysunek 1 pokazuje przekrój połączenia pływającego. Dolna płytka drukowana wyposażona jest w pływające gniazdo żeńskie z zakrzywionymi i ruchomymi stykami. Sztywny terminal męski przylutowany został do górnej płytki drukowanej. Złącze męskie jest przesunięte w prawo, co powoduje odchylenie styków pływających. Powierzchnie lutowania obu złączy podlegają niewielkim naprężeniom, gdyż pozostają nieruchome względem PCB – a wszystko dzięki specjalnej geometrii styków, umożliwiającej względny ruch złącza w przód i w tył w bardzo dużym zakresie tolerancji. Możliwe przesunięcie to aż ±0,7 mm w kierunku X i Y (rysunek 2). Oznacza to, że odległość tolerancji złącza jest większa niż jego raster. Ponadto seria FS 0,635 zapewnia również tolerancję 0,6 mm w kierunku wtykania.

Rysunek 2. Zakres ruchu złącza pływającego

Pływające żeńskie gniazdo FS 0,635 można łączyć z trzema męskimi złączami o różnych wysokościach, otrzymując różne wysokości stosu – wynoszą one od 8 do 8,6 mm, a także od 11 do 11,6 mm i od 12 do 12,6 mm. Takie wartości ułatwiają znalezienie odpowiedniego rozstawu płytek drukowanych do danego zastosowania. Jeśli użyta zostanie sztywna kombinacja serii FS 0,635, można uzyskać wysokość stosu od 6 do 16,6 mm.

Zalety i zastosowania rozwiązań pływających

Ruchoma część gniazda gwarantuje bardzo wysoką kompensację tolerancji i pozwala na zminimalizowanie naprężeń mechanicznych w połączeniu. Jest to zaleta zarówno podczas łączenia, jak już po podłączeniu, w warunkach docelowej eksploatacji. Siły działające na złącze oraz połączenia lutowane są redukowane przez sprężynujące działanie styków pływających – co skutkuje wyjątkowo niezawodnym i długotrwałym, stabilnym połączeniem płytka-płytka. Pływające styki umożliwiają kompensację tolerancji produkcyjnych, które występują nieuchronnie podczas montażu płytek drukowanych. Urządzenia, w których w procesie łączenia płytki drukowane używają dodatkowego prowadzenia, korzystają z dużych tolerancji kompensujących niewspółosiowość podczas zestawiania złączy. To z kolei przekłada się na mniejszą liczbę awarii w procesie montażu i umożliwia optymalizację szybkości podłączania. Oznacza to, że pływające złącze ma bezpośredni wpływ na wydajność procesu instalacji.

Złącze pływające pozwala ponadto na stosowanie wielu połączeń płytka-płytka pomiędzy dwiema płytkami drukowanymi. Właściwości pływające zapewniają wystarczającą swobodę, aby skompensować tolerancje położenia występujące podczas pozycjonowania i lutowania złączy. Sprężynowy styk minimalizuje siłę wywieraną na połączenia lutowane, co pozwala na niezawodne korzystanie z wielu złączy w ramach tego samego obwodu drukowanego.

Dodatkową zaletą złączy pływających jest ich odporność zarówno na wibracje lub wstrząsy – spotykane w urządzeniach przemysłowych narażonych na stałe naprężenia mechaniczne – jak i względne ruchy złączy spowodowane efektami termicznymi.

Szybka transmisja danych

Integralność sygnału przesyłanego przez złącza płytka-płytka zależy od wielu czynników – kluczowym spośród nich staje się geometria styków. Mogłoby się wydawać, że zakrzywione, sprężynowe styki pływających złączy płytka-płytka nie są w stanie zapewnić dobrych wyników w zakresie szybkiego transferu danych. Jednak w serii FS 0,635 styk pływający został zoptymalizowany tak, aby gwarantował bardzo dobre właściwości przesyłu sygnałów (rysunek 3) – pozwala on osiągnąć prędkość aż do 40 Gb/s, co stanowi prawdziwą innowację w tym segmencie rynku.

Rysunek 3. Unikalne rozwiązania konstrukcyjne zapewniają szybkość transmisji danych do 40 Gb/s
Rysunek 3. Unikalne rozwiązania konstrukcyjne zapewniają szybkość transmisji danych do 40 Gb/s

Podsumowanie

Złącza pływające to niezawodny i wydajny sposób łączenia dwóch płytek drukowanych. Są solidne i trwałe, dzięki czemu idealnie nadają się do użytku w trudnych warunkach. Tworzą niezawodne połączenie między płytkami drukowanymi, kompensując niewielkie ruchy względne, a tym samym zmniejszając siłę wywieraną na połączenia lutowane. Z jednej strony funkcja ta jest pomocna w przypadku korzystania z wielu złączy na tej samej płytce drukowanej, a z drugiej strony – ułatwia automatyczne i ręczne zestawianie połączenia płytka-płytka.

Szczególnie imponujące właściwości transmisji danych złącza pływającego serii FS 0,635 są unikalne na rynku. Pływający styk został zoptymalizowany do tego celu, dzięki czemu osiąga wyjątkową przepustowość na poziomie 40 Gbps, a to otwiera szeroki zakres nowych zastosowań złączy pływających (rysunek 4).

Rysunek 4. Seria wielopinowych złączy FINEPITCH to idealne rozwiązanie do przemysłowych połączeń PCB
Firma: Phoenix Contact
AUTOR
Źródło
Elektronika Praktyczna sierpień 2024
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki temperatury
1/10 Temperatura to
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"