Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Moje zmagania z LC 100-A

Article Image
Z dużym zainteresowaniem zapoznałem się z dwuczęściowym artykułem na temat miernika LC100-A w nr 7-8/2020 EdW. Ponieważ także stałem się właścicielem takiego miernika, też zmagałem się z jego dolegliwościami.

Na początek przedstawię kilka uwag:

 • miernik warto zostawić włączony na kilkanaście godzin, a do zasilania wybrać zasilacz dobrej jakości,
 • wszelkie przełączenia zakresów jak L/C, HiL, HiC należy wykonywać przy wyłączonym mierniku,
 • przycisk kalibracji „ZERO” należy trzymać włączony aż do komunikatu <DATA SAVED>.

Warto zapoznać się też ze wspomnianą stroną forum dyskusyjnego: https://www.antiqueradios.com/forums/viewtopic.php?f=8&t=365161.

Ponieważ z możliwości tego miernika interesuje mnie przede wszystkim pomiar niewielkich pojemności, ograniczę się do tego właśnie tematu. Jako wzorcowe kondensatory stosowałem KSF o tolerancji 1,0% (klasa F) i pojemności 6810pF.

Ponieważ wykorzystanie zakupionego miernika nie dało sensownych wyników pomiarów (błędy były rzędu 50%), modyfikację rozpocząłem od wymiany cewki L1 (żółty toroid) na wykonaną we własnym zakresie na ferrytowym rdzeniu toroidalnym, 25 zwojów drutem DNE Φ=0,9 mm. Rezystancja cewki <0,1Ω, indukcyjność ~70μH, frez = ~573kHz. Po wymianie cewki miernik zaniżał odczyt pojemności o około 7%, dlatego zdecydowałem się też na wymianę kondensatora wzorcowego 1nF (tolerancja 5%, co jest kpiną z nabywców miernika, o ile nie jest on selekcjonowany, co jest wątpliwe w takim tanim sprzęcie). Wymieniłem go na dobrany we własnym zakresie zestaw kondensatorów styrofleksowych o pojemności ok. 945pF. Wymontowane elementy pokazuje fotografia 1.

Fotografia 1.

Wnętrze miernika po wymianie wspomnianych elementów pokazane jest na fotografiach 2, 3.

Fotografia 2.
Fotografia 3.

Po takiej modyfikacji przeprowadziłem pomiary pojemności dwóch egzemplarzy kondensatorów wzorcowych, co pokazane jest na fotografii 4 oraz na fotografii tytułowej. Dokładności z zakresie 100nF...1uF nie sprawdzałem.

Fotografia 4.

Jak widać, błąd pomiaru wynosi ok. 1%, co dla mnie jest wystarczającą dokładnością. Jeżeli jest się zadowolonym z wyników modyfikacji, warto pomyśleć o zabezpieczeniu położenia cewki L1 i kondensatora wzorcowego, gdyż nawet ich minimalne drgania wpływają na częstotliwość drgań obwodu rezonansowego. Na wymienionym forum zalecane są różne sposoby kalibracji miernika, niektóre dość czasochłonne, ale jeśli korzysta się tylko z zakresu C-Low, można się ograniczyć do procedury:

 • włączyć miernik przy zwolnionych wszystkich przyciskach i bez kondensatora,
  • wcisnąć przycisk ZERO aż do zapamiętania danych
  • zewrzeć końcówki pomiarowe, wcisnąć ZERO aż do zapamiętania danych, po zwolnieniu przycisku ZERO powinien pojawić się napis OVER RANGE, rozewrzeć końcówki, 
  • ponownie wcisnąć przycisk ZERO aż do zapamiętania danych,
 • wyłączyć i włączyć miernik oraz powtórzyć kroki a-c.

Po takiej kalibracji miernik powinien dokonywać poprawnych pomiarów. Niestety, w zależności od posiadanego egzemplarza, konieczne może okazać się znalezienie własnej procedury kalibracji, zwłaszcza przy korzystaniu również z pomiarów indukcyjności.

Ponieważ użyty przeze mnie rdzeń toroidalny (z tzw. świetlówek ekologicznych) może okazać się trudno dostępny, według wspomnianego forum dobre wyniki daje zastosowanie cewek SMD 47μH, do kupienia np. w sklepie AVT: https://sklep.avt.pl/pl/products/dlawik-mocy-47uh-smd-0-2om-0-76a-168649.htmllub wersji do montażu przewlekanego: https://sklep.avt.pl/pl/products/dlawik-47uh-9x12-1-8a-pionowy-165875.html.

Firma:
Tematyka materiału: miernik LC100-A
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich styczeń 2021
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"